Spotify kurucusu sağlık sektörüne giriyor

0

Spotify sağlık sektörü

Spotify’ın kurucusu Daniel Ek sağlık sektörüne giriyor. Ek’in yapay zeka ile güçlendirilmiş vücut taramaları sağlama konusunda uzmanlaşmış Neko Health adlı bir girişimin kurucu ortağı olduğu belirtiliyor.

Bildiride: “Dört yıllık yoğun araştırma ve ürün geliştirmenin ardından, bugün Neko Health’i resmen piyasaya sürüyoruz. Şirket, önleyici tedbirler ve erken teşhis yoluyla insanların sağlıklı kalmasına yardımcı olabilecek bir sağlık sistemi oluşturma vizyonuyla Hjalmar Nilsonne ve Daniel Ek tarafından kuruldu” ifadelerine yer verildi.

Neko Health web sitesinin tercüme edilmiş bir versiyonuna göre, İsveçli şirketin invaziv olmayan tam vücut tarayıcısı doğum lekelerinin, kızarıklıkların ve yaşlılık lekelerinin büyümesini tespit edip ölçebiliyor. Ayrıca vücuttaki kalp fonksiyonu, kan basıncı ve nabızdaki herhangi bir anormalliği tespit etmek için ayrı bir tarayıcı kullanır.

Neko, şirketin 360 derecelik vücut tarayıcısının “cilt, kalp, damarlar, solunum, mikro dolaşım ve daha fazlası hakkında 50 milyondan fazla veri noktası” toplayan 70’in üzerinde sensörle donatıldığını söylüyor. Bu veriler daha sonra doktorlar ve hastalar için sonuçları açıklayan “kendi kendine öğrenen yapay zeka destekli bir sistem” tarafından analiz edilir. Müşteriler sonuçları randevularında alırlar ve hatta sonuçlarını eşlik eden bir uygulamada görüntüleyip takip edebilirler. Nilsonne, İsveç ve Avrupa Birliği’nde sağlık hizmetlerinin artan maliyetlerine atıfta bulunarak, “Misyonumuz, hastalıkları önlemeye odaklanan proaktif bir sağlık sistemi oluşturmaktır” diyor. Neko’nun sadece birkaç dakika sürdüğünü söylediği tüm vücut taramaları şu anda İsveç’te halka açık ve 190 dolara mal oluyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.