Spotify patenti tartışmalara neden oldu

0

Spotify patenti

Alınan son Spotify patenti tartışmalara neden oldu. Spotify, kullanıcıların seslerini dinleyerek müzikler önerecek bir patent aldı.

Spotify patenti kişisel veri ihlali içeriyor mu?

Çevrimiçi müzik platformu Spotify, kullanıcılara sunduğu önerileri iyileştirmeye devam ediyor. Spotify’ın aldığı yeni patent tartışmaları da beraberinde getirdi.

Spotify’ın 2018’de başvurduğu ancak 12 Ocak 2021’de aldığı patent, kullanıcıların müzik sunma deneyimini iyileştirmeye odaklanıyor. Bu patentle Spotify, kullanıcıların duygusal durumlarına, cinsiyetlerine, yaşına ve aksanına göre müzik önerileri sunabilecek.

Patent kapsamında yapılacak iyileştirmeyle, kullanıcılara kişiselleştirilmiş öneriler sunulabilecek. Bu patent kapsamındaki teknolojinin hayata geçip geçmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

Ancak bu teknoloji beraberinde bazı sorunları da getirebilir. Kullanıcıların sesini dinleme ve duygularının analiz edilmesi, etik yönden problem oluşturabilir. Spotify ar-ge ekibi de bu teknolojiyi öncelikli olarak etik yönleriyle ele alacak. Dolayısıyla Spotify’ın böyle bir teknolojiyi kısa vadede kullanıma sunması beklenmiyor. Gizlilik ve şeffaflık konusunda atılması gereken önemli adımlar bulunuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>