Spotify rakiplerinin gerisinde mi kaldı?

0

Spotify şarkı sözleri

Dünyanın en çok kullanılan müzik platformu olmasına rağmen Spotify şarkı sözleri konusunda rakiplerinin gerisinde kalıyor. Peki Spotify şarkı sözleri için bir güncelleme yapacak mı?

Spotify şarkı sözleri ile aramayı getirecek mi?

Şu anda müzik dinleme konusunda aktif hizmet veren üç büyük müzik şirketinin olduğunu söyleyebiliriz; Spotify, Apple Music ve Amazon. Bu üç şirket müzik piyasasında oldukça başarılı bir grafik çiziyor. Spotify yüzde 40 kullanıcı oranıyla rakiplerinin önünde olsa da bu alandaki rekabet gün geçtikçe kızışıyor.

Özellikle Soptify’da şarkı sözlerinin paylaşılmaması ve şarkı sözleri ile arama yapmanın mümkün olmaması kullanıcıları başka alternatiflere yönlendiriyor. Pazar payını artıran Apple Music buz özellikleri sunmasının da katkısıyla yüzde 19 oranında kullanıcı kitlesine sahip.

Benzer şekilde şarkı sözlerine yönelik kullanıcı dostu politika izleye Amazon Music ise Alexa ile uyumlu çalışarak kullanıcı dostu bir politika izliyor.

Spotify ise 2016 yılında Genius ile birlikte çalışarak bazı şarkılar için şarkı sözü desteğini başlatmıştı. Behind the Lyrics’in başarısızlığının ardından Spotif başka stratejiler denemeye başladı.

Genel kullanıcı raporlarında sesle arama, Shazam benzeri çalışma mantığı veya şarkı sözlerine ulaşma önemli bir değere sahip. Spotify bu konuda iki rakibinin gerisinde kalsa da kullanıcı kitlesini büyütmeye devam ediyor. Ancak bu üç şirket arasındaki rekabet, akıllı asistanlarla birlikte daha da kızışacak gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>