Square Bitcoin alışverişine başlayacak

0

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in geliştirdiği finansal uygulama Square, nakit karşılığında Bitcoin alış satışına imkan verecek yeni bir planı uygulamaya koyuyor.

Kredi kartıyla Bitcoin

ABD’de çok popüler olan ve cep telefonlarının kulaklık girişine takılan minik bir kredi kartı okuyucusu ile tüm cep telefonlarını POS makinesine çevirebilen Square uygulaması, artık Bitcoin alıp satmak için de kullanılabilecek.

Yeni özellik Square uygulaması içindeki “Cash” bölümü üzerinden yürütülecek ve şimdilik 30 milyon dolar hacimli küçük bir test de başlamış durumda. Buna göre, kullanıcılar Square hesaplarına yükledikleri nakit parayla doğrudan Bitcoin satın alma imkanına kavuşuyorlar. Tüm satın alma işlemi ise bir dakikadan az bir sürede tamamlanıyor.

Uygulama bu yeni özelliğiyle Coinbase ve Gemini’a da rakip oluyor. Bu iki servis kredi kartı ile Bitcoin satın almayı mümkün kılıyor. Ancak kullanıcılardan işlem başına %3.99 komisyon alıyor. Square ise test süreci boyunca komisyon almıyor olsa da finans çevreleri yakın gelecekte Bitcoin satış komisyonlarının %1.5’ta sabitleneceğini düşünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>