Standart Chartered, teknolojiye 3 milyar dolar harcayacak

0

İngiltere merkezli bir banka olan Standart Chartered Bank, açtığı temsilcilik ofisiyle 2003 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Şirketin genel merkezi Londra’da olsa da, gelirlerinin yüzde 90’ının Asya, Afrika ve Ortadoğu’daki perakende bankacılık işlerinden geldiği tahmin ediliyor. Bu nedenle Malezya’da yapılan yatırımlar çok da anlamsız gelmiyor.

Fintech trenini kaçırmak istemeyen finans kuruluşu, teknolojiye yaptığı yatırımları kayda değer oranda artırmayı planlıyor. Standart Chartered önümüzdeki döneme ait hedeflerini açıklarken, Malezya’daki IT harcamalarını önümüzdeki yıl yüzde 50 oranında artırarak ülkedeki teknoloji merkezine 30 milyon dolarlık yatırım yapacağını duyurdu. 15. yılını kutlayan Scope International, 2001 yılında 150 kişilik bir ekiple kurulmuş ve bölgedeki önemli yetenek merkezlerinden biri haline gelmişti. Bugün ise şirket 5 bini aşkın kişiye istihdam sağlıyor.

Üstelik Standart Chartered’in global planları çok daha büyük bir resim çiziyor: Finans kurumunun hedefinde önümüzdeki üç yıl içinde dünyanın dört bir yanındaki paylaşımlı servis merkezlerine toplam 3 milyar dolarlık yatırım yapmak var. Bunun amacı ise operasyonlardaki dijital becerileri artırmak, diğer bir deyişle fintech alanında rekabete katılmak. Bakalım bankanın bu vizyonu, gelecekte bölgenin fintech manzarasına nasıl bir katkı sağlayacak?

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>