Starlink projesi kullanıma açıldı

0

Starlink projesi

SpaceX’in büyük ses getiren projesi Starlink kullanıma açıldı. Uydu internet projesi Starlink, kullanıcılara hizmet vermeye başladı.

Starlink projesi ile uydu interneti kullanılabilecek

SPaceX’in uzun süredir üzerinde çalıştığı Starlink, artık göreve başladı. Uydu interneti artık beta programına kayıt yaptıran ve bu internet kitine sahip olan kişiler tarafından kullanılabiliyor.

Şu anda kadar Starlink isimli proje kapsamında yörüngeye 1.85 internet uydusu gönderildi. Toplamda ise dünyanın etrafında 4.400 uydunun görev yapması bekleniyor. Bunun için SpaceX her ay yörüngeye 120 uydu fırlatma hedefiyle çalışmalarına devam ediyor.

9 Şubat itibariyle kullanıma sunulan Starlink’te internet kullanımı için kite sahip olmak gerekiyor. Bu kit için ise aylık 99 dolar ödeme yapılıyor. Starlink kapsamında internet hızının 50MB/S ile 15 MB/S aralığında olması da sunulan himzetteki ileri teknolojiyi gözler önüne seriyor.

Eğer Starlink’te bölgeye özel bir fiyatlandırmaya gidilirse, tüm dünyada internet altyapısı sağlayıcıların strateji değiştirmesi gerekebilir. Ayrıca internet erişimi bulunmayan bölgeler, Starlink ile önemli bir hizmete erişmiş olacaklar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>