Techinside Google News
Techinside Google News

Starship çok yakında 5. uçuşunu yapacak!

Her şey planlandığı gibi giderse, şimdiye kadar yapılmış en güçlü roket Starship tekrar göklere yükselecek.
- Advertisement -

SpaceX’in 400 fit (122 metre) uzunluğundaki Starship adlı roketi bugüne kadar dört test uçuşu gerçekleştirdi. Şirketin kurucusu ve CEO’su Elon Musk’a göre beşincisi çok yakında.

Musk, Cuma günü (5 Temmuz) sahibi olduğu sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, “5. uçuş, 4 hafta içinde” dedi.

Starship iki unsurdan oluşur: Süper Ağır olarak bilinen birinci aşama güçlendirici ve Starship veya kısaca Gemi olarak adlandırılan 165 fit (yaklaşık 50m) uzunluğundaki üst aşama uzay aracı. Her ikisi de yeniden kullanılabilir olacak şekilde tasarlanmıştır.

Starship’in dört test uçuşu 2023’ün Nisan ve Kasım aylarında; bu yılın 14 Mart ve 6 Haziran tarihlerinde gerçekleşti. Hepsi, SpaceX‘in Güney Teksas’taki Brownsville şehrinin yakınlarındaki tesisi olan Starbase’den fırlatıldı.

Araç her bir ardışık uçuşta daha iyi performans gösterdi. Örneğin en son fırlatma tamamen plana göre gerçekleşti; Super Heavy ve Ship zamanında ayrıldı; planlandığı gibi Dünya’ya geri döndü, sırasıyla Meksika Körfezi’ne ve Hint Okyanusu’na indi.

SpaceX, Teksas Körfezi'ne atık su boşaltma izni istiyor

Bu başarı, Uçuş 5 için nispeten hızlı geri dönüşü açıklamaya yardımcı oluyor. Starship 6 Haziran’da beklendiği gibi performans gösterdiği için, SpaceX’in bir sonraki fırlatma öncesinde analiz etmesi gereken daha az sorun var. Ayrıca, ABD Federal Havacılık İdaresi bir kaza soruşturması gerektirmedi, bu yüzden Uçuş 5 için ana zaman çizelgesi belirleyici unsur, düzenleyici onaydan ziyade teknik hazırlık oldu.

Her şey plana göre giderse, 5. Uçuş heyecan verici bir gelişmeye sahne olacak: SpaceX, dev güçlendiriciyi Starbase’in fırlatma yuvasına tam iniş için geri getirmeyi hedeflediğini açıkladı; bu çaba, tesisin fırlatma kulesinin “çubuk” kollarından destek alacak.

Musk, bu cesur stratejinin Starship’in uçuş hızını artıracağını, güçlendiricinin daha hızlı denetlenmesine, yenilenmesine ve yeniden fırlatılmasına olanak tanıyacağını söyledi. 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir