Start-up’lara devlet ortak olabilir

0

Bu yıl altıncısı düzenlenen ve 24-25 Mart boyunca Türkiye’den ve dünyadan önemli ekonomistlerin, dünyanın ve Türkiye’nin en büyük şirketlerinin CEO ve yöneticileri ile siyaset dünyasından önemli isimlerinin katılımı ile  gerçekleştirilecek Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin açılışı yapıldı.

Zirve’nin açılış konuşmasını yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yeni ekonomi için önemli açıklamalarda bulundu. Girişimcilik ekosistemini yakından ilgilendiren açıklamalar arasında en çok dikkat çeken, önümüzdeki dönemde devlet tarafından kurulacak olan risk sermayesi (Venture Capital) oldu.

Start-up’lar için devlet desteği

Finansal ihtiyacı bulunan girişimlerin hayata geçirilmesi için bir yatırım finansman türü olan risk sermayesi, melek yatırımlara göre daha büyük hacme sahip. Daha basit bir tabirle, iyi bir fikriniz varsa ve bunu ürün haline getirdiyseniz, şirketinizin ortaklarından biri Türkiye Cumhuriyeti Devleti olabilir.

Ekosistemimizi ilgilendiren önemli açıklamalar arasında; Tübitak’ın yeniden yapılandırılması, şirket kurmak ve yönetmek için gereken belge temini ve resmi işlerin tamamının e-devlet üzerinden gerçekleştirilerek maliyetlerin azaltılıp hızın yükseltilmesi gibi umut veren bilgiler vardı.

Yeni ekonomi için ihtiyaç duyulan istihdamın oluşmasını sağlayacak yeni nesil eğitim sistemi için de önemli planların olduğunu açıklayan Şimşek, yabancı dili bilen öğrencilerin sayısını artırmak için 5. sınıfı tamamen hazırlık sınıfına dönüştürmek, Malta gibi ülkelerle birlikte büyük kapsamlı anlaşmalar yaparak yabancı dili yurt dışında öğrenmek, eğitime katkısı bulunacak veya okul açacak şirketlere vergi indirimi sağlamak gibi seçeneklerin masada olduğunu belirtti.

Endüstri 4.0 devletin radarında

İlk endüstri devrimini kaçırmış ve bunun sıkıntısını çekmiş bir ülke olarak, Endüstri 4.0’ı kaçırmamak için devlet imkanlarını seferber edeceklerini belirten Mehmet Şimşek, teknolojinin gelişmesiyle beraber ortaya çıkan istihdam sorununu tüm okullarda başlatılacak kodlama eğitimi gibi tekniklerle fırsata dönüştürmek istediklerini belirtti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>