Startup nedir? SDN Forum’da tartışıyoruz

0

startup nedirOn yıl önce herkesin kendi forumu, beş yıl önce de bir blog sayfası vardı. Bugün ise aklında yenilikçi bir fikir oluşturan, insanların henüz farkında olmadığı bir ihtiyaç keşfeden ya da yurtdışında gördüğü inovasyonu memleketinde paraya dönüştürmek isteyen herkesin bir girişimi, yani startup’ı var.

Gelişen teknolojiyle birlikte kendini sürekli yenileyen ve trendlerin takipçisi olan SDN Forum, tüm bu süreçleri teknoloji severlerle birlikte tartışan canlı ve dinamik yapısıyla her zaman gündemin konuşulduğu yer oldu. Bu yıl startup’ları konuşacağız. On yıl önce kendi blog sayfalarını tanıtmaları için imkan tanıdığımız, ilk ziyaretçilerini SDN Forum’da kazananlar gibi, Türk girişimciler de ilk tanıtımlarını aynı yerde yapabilecek. Bunun için SDN Forum’da yepyeni bir kategori açtık.

Türkiye teknolojiyi sadece takip eden ve tüketen bir ülke olmamalı. Biz buna inanıyoruz. Türk teknoloji kullanıcılarının her biri, aynı zamanda kendi yenilikçi fikirleriyle sorunlara çözüm üreten, başkalarının ihtiyaçlarını teknolojiyle çözebilen girişimciler olma potansiyeline sahip.

Sahiden, Startup nedir?

Startup ya da girişim denince aklınıza yurtdışında Uber ve Slack, yurtiçinde BiTaksi ve Getir gelebilir. Ancak işin aslı, startup kavramının tam olarak bir karşılığı bulunmuyor. Girişimin içini tam olarak dolduracak kavramla ilgili, “startup cenneti” Silikon Vadisi’nde bile tek seslilik yok. Startup nedir sorusuna herkesin farklı bir yanıtı var. Kimi yatırım şirketleri bir startup’ı yaptığı iş ne olursa olsun “her hafta yüzde 10 büyüyen şirket” olarak görürken, bazıları da startup’ın bir yaklaşım olduğu kanısında. Örneğin başarılı bir girişimci, kendi startup’ını tanımlarken “Şirkete katılan insanların, devasa büyüme fırsatlarını yakalayabilmek için cesur kararlar almaktan çekinmediği ve anlık etkinin heyecanının yaşandığı yer” ifadesini kullanıyor. Y Combinator Başkanı Paul Graham bu nedenle beş yıllık bir şirketin dahi startup olabileceğini belirtiyor. Önemli olan insanların siz üretene kadar farkında olmadığı kritik bir ihtiyaç bulmak ve o ihtiyaca en uygun çözümü, hızlı ve etkili bir biçimde pazara sunmak.

SDN ve TechInside yerel girişimcilerin yanında!

ShiftDelete.Net ve TechInside olarak bizler bu girişimcilere ilk desteği sağlamaya her zaman hazırız. Bu amaçla da yenilikçi fikirlerini, kurdukları genç girişimi kayıtlı yüzbinlerce SDN Forum kullanıcısına ücretsiz olarak tanıtmalarına destek oluyoruz. Eğer siz de aklınızdaki fikri bir iş modeline dönüştürmek ya da kurduğunuz girişimi herkesle paylaşmak, görüş ve öneri almak istiyorsanız SDN Forum Startup ve Girişimcilik kategorisinde yerinizi alabilirsiniz. Herkes Türkiye’den yeni bir Facebook bekliyor. Oysa buna gerek yok: İnsanların gerçek hayat sorunlarına teknolojiyi ve bilimi kullanarak çözüm üreten, paylaşan bir sonraki büyük girişim belki de sizin fikrinizle hayat bulacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>