Stok sorunu Intel için avantaja dönüştü

0

stok sorunu Intel

Sektörde yaşanan stok sorunu Intel için avantaja dönüşmüş durumda. TSMC kaynaklı yaşanan stok sorunundan Intel pek etkilenmedi.

Stok sorunu Intel için avantaj oldu

Yarıiletken sektöründe yaşanan stok sıkıntısı nedeniyle birçok üretici zorluklar yaşıyor. Sektörde TSMC kaynaklı yaşanan bu stok sorunu, Intel’i pek etkilememiş durumda.

Mercury Research tarafından yapılan araştırmaya göre Intel, 2020 yılı 4. çeyrekte Pazar payını artırmayı başardı. Aşağıdaki grafikte de görüldüğü gibi AMD x86’da yıllık bazda yüzde 20,1’den yüzde 19,3’e geriledi. Benzer şekilde mobilde de yüzde 20,1’den yüzde 19,1’e gerileme yaşanmış durumda. Bu da Intel’in Pazar payında artış sağladı.

stok sorunu Intel
stok sorunu Intel

Ancak AMD’nin yaşadığı bu düşüş, gelirlerinde de düşüş yaşadığı anlamına gelmiyor. Geçen yıla göre AMD gelirlerini yüzde 50 artırmayı başardı. Pazar payında yaşanan düşüşün ise tamamen stok sorunundan kaynaklandığı belirtiliyor. Dolayısıyla stok sorunun sonlanmasıyla AMD’nin yine yükselişe geçmesi sürpriz olmayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>