Süper bilgisayar kuruluşları kara listeye alındı

0

Süper bilgisayar kuruluşları

ABD tarafından Çinli süper bilgisayar kuruluşları kara listeye alındı. Neden olarak ise askeri güvenlik önlemleri gösterildi.

 Süper bilgisayar kuruluşları kara listede

ABD Ticaret Departmanı, kara listesine 7 yeni süper bilgisayar şirketi ve kuruluşu ekledi. ABD merkezli şirketlerin, bu şirketlerden ekipman tedarik etmesini veya başka bir şekilde iş yapmasını yasaklandı.

Kara listede Sunway, Şangay Yüksek Performanslı Entegre Devre Tasarım Merkezi ve Tianjin Phytium Bilgi Teknolojisinin yanı sıra Jinan, Shenzhen, Wuxi ve Zhengzhou’daki süper hesaplama merkezleri yer alıyor. Yetkililer, askeri modernizasyon çabalarının ve nükler silah teknolojilerinin bu şirketlerin teknolojileriyle tehlikeye gireceğini söylüyor.

Çin’in ABD’ye nasıl bir yanıt vereceği ise merakla bekleniyor. Ancak bu kısıtlamada Huawei ve DJI gibi şirketlere uygulanan benzer yasaklardan farklı olarak, casusluk veya insan hakları ihlali suçlaması yok.

Çin hükümeti teknolojide her ne kadar bağımsız olmak istese de çip üretimi gibi önemli bir alanda ABD ile bağlı bir şekilde çalışmak zorunda kalıyor. İki ülkenin birbirlerine uyguladıkları kısıtlamalara karşı yoğun bir şekilde ticaret yapması gereken birçok alan yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>