Süper bilgisayarlar enerji alanında kullanılacak

0

süper bilgisayarlar enerji

ABD’de süper bilgisayarlar enerji alanında kullanılmaya başlanıyor. ABD Enerji Bakanlığı, exaFlop bilgisayarın kullanılmaya başlanacağını duyurdu.

Süper bilgisayarlar enerji sektörüne giriyor

Saniyede yüzlerce trilyon işlem yapabilen süper bilgisayarlar, çok fazla verinin bulunduğu sektörlerde ve yapay zeka gibi alanlarda önemli kolaylıklar sağlıyor. ABD Enerji Bakanlığı, süper bilgisayarların sağladığı bu avantajlardan yararlanmak için yeni bir planlama yapıyor. 2021 yılında Chicago’daki Argonne Ulusal Laboratuarında geliştirilen exaFlop’un enerji piyasasında kullanılması hedefleniyor.

Enerji sektöründeki yoğun veri miktarının hemen analiz edilmesi ve talebe anlık olarak cevap verilebilmesi için süper bilgisayarlardan yararlanılacak.

İlk olarak exaFlop süper bilgisayarı, bilimsel araştırma ve keşif ve yapay zeka gibi veri yoğun iş yükleri için tasarlanmıştı.

Bilgisayarın geliştirme sürecinde Intel, AMD, Marvell, Mellanox ve Nvidia gibi teknoloji devleriyle ortaklık kurulmuştu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>