Super Mario yapay zeka ile buluştu

0

Almanya’daki Tubingen Üniversitesi araştırmacılarının yürüttüğü çalışmada Gameboy platform oyunu Super Mario Advance yeniden programlandı. Çalışmanın neticesinde Mario karakteri kendi kendine hareket edip, mantık yürütebilen bir forma kavuştu.

Newsweek’te yayınlanan yazıya göre dinleme, konuşma, öğrenme ve duyguları tecrübe etme şansı sunulan sanal süper kahraman aynı zamanda yaptığı hatalardan da ders alıyor. Öte yandan farklı işlemlerin ne gibi getirileri olduğunu da öğrenebilen karakter örneğin bir altın para aldığında ve para miktarı yükseldiğinde açlığının ortadan kalktığını görüyor. Tekrar acıktığında ise otomatik olarak altın paraların peşine düşüyor!

YouTube video
Araştırmanın başındaki biliminsanı Martin Butz ses tanıma ve öğrenme sistemi üzerine de konuşuyor. Butz’ın dediğine göre sıradan ve basit cümleleri anlayabilen karakter, bir süre sonra kendine bir veri tabanı oluşturuyor. Üstelik de içerisinde bulunduğu dünyada nasıl ve nerede hareket etmesi gerektiğini öğreniyor.

Sadece eğlence için başlandığı söylenen projede motivasyonlarının bilişsel bilimlerin nasıl araştırma yaptığını resmetmek olduğunu söyleyen isim, eğer bu kurallar işe yarıyorsa, merak, otonom, dünya ile olan bağ ve onla iletişim konularında nasıl uyumlu sonuçlar yaratılabileceğini öğrenmeyi hedeflediklerini ekliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>