Sürdürülebilir gelecek için 3 IoT projesi

0

Sürdürülebilir gelecek

Sürdürülebilir gelecek için dijital dönüşümün sağladığı olanaklardan faydalanmamız gerekiyor. Bu yazımızda, sürdürülebilir gelecek için dijital dönüşümün en önemli bileşenlerden olan IoT projelerini derledik.

Sürdürülebilir gelecek projeleri

1)Agrisource Data

Tarım, dijital dönüşümün ilgilendiği en önemli sektörlerden biri. Yenilikçi teknolojilere uyum sağlamakta genellikle geç kalan tarım sektörü, bu kez dijital teknolojilerle uyumlu bir şekilde büyüyor. Agrisource Data, dijital tarıma yönelik dikkat çeken bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Bu projede şirket, su seviyesi, toprak nemi, tarla içi ürün sağlığı, yakıt seviyeleri, depolama sıcaklıkları gibi paremetreler için akıllı sensör teknolojisinden yararlanıyor. Sensörlerin topladığı veriler, veri analitiği ile çiftçiye anlamlı bir şekilde sunulurak, gelecek planlaması yapması sağlanıyor.

2)Ecobee

Akıllı ev teknolojilerine yönelik olan bu proje, kullanıcı konforu için geliştirlmiş. Akıllı termostat Ecobee, tüketicilerin ev sıcaklığını temelde herhangi bir cihazdan uzaktan kontrol etmelerine yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra, odaların sensörlerle donatılması sayesinde istenilen nokta için istenilen sıcaklığın ayarlanmasını mümkün hale getiriyor. Böylelikle gereksiz ısı tüketimini ortadan kaldırıyor.

3)APANA

Günümüzde teknoloji alanında yaşan gelişmeler gelecek için umut veriyor olsa da dünyamızdaki su miktarında yaşanan azalma endişe kaynağı olmaya devam ediyor. APANA isimli proje, IoT tabanlı bir çözüm sunuyor. Su altyapısını sensörler aracılığıyla 7/24 izleyen sistem, herhangi bir arıza, sızınt, veya basınç değişimi durumunu bilgi veriyor. Böylelikle yetkili kişiler duruma müdahale ederek, gereksiz su tüketimini ortadan kaldırıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>