Sürdürülebilir uçak yakıtı testleri başladı

0

sürdürülebilir uçak yakıtı

Rolls-Royce tarafından sürdürülebilir uçak yakıtı testleri başladı. Küçük boyutlu jet motorlarında bu yakıtlar test ediliyor.

Sürdürelebilir uçak yakıtları ne getirecek?

Günümüzde karbon emisyonlarıyla birlikte iklim değişikliğinde hızlanma yaşanırken, Rolls-Royce bu alanda yeni çalışmalara imza atıyor. Sürdürülebilir uçak yakıtları geliştiren Rolls-Royce, yeni testlere de başlamış durumda.

Pearl 700 isimli iş jeti motorlarında başlanılan testlerde, bu yakıtların verimli bir şekilde motorlar kullanılabilip kullanılamayacağına yönelik analizler yapılıyor. Şu ana kadar yapılan çalışmalara göre bu yakıtlar, karbon emisyonlarını yüzde 75 oranında düşürme potansiyele sahip.

Sürdürlebilir yakıtların içeriğine baktığımızda ise kentsel katı atık, selüloz atığı ve yağ gibi çeşitli atık kaynakların kullanıldığını görüyoruz. Dolayısıyla bu yakıtlarda önemli bir geri dönüşümünün sağlandığını söyleyebiliriz.

Mevzuata göre SAF denilen bu yeni yakıttan yüzde 50 oranında karıştırma izni veriliyor. Ancak Rolls-Royce, bunu yüzde 100 oranında deneyerek yeni testler gerçekleştiriyor. Rolls-Royce’un test sonuçlarına göre mevzuatsal anlamda da değişiklikle karşılşabiliriz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>