Süreyya Ciliv: ”İleri optimizasyon başarının sırrı”

0

Süreyya Ciliv

Bilgi teknolojilerinin deneyimli isimleri ve alanında uzman akademisyenler eşliğinde önemli verimlilik çözümlerini bilimsel bir altyapı ile sunan System Optima Yönetim Kurulu Başkanı Süreyya Ciliv, iş yaşamında optimizasyonun yüzde 50’nin üzerinde verimlilik sağladığının altını çiziyor. Şirketin ana felsefesini de “Türkiye’de üret, dünyaya sat” olarak ortaya koyuyor.

Geliştirdiği matematik programlama tabanlı optimizasyon ürünleri ile Türkiye’nin yanı sıra, ABD, Avrupa, Ortadoğu ve Uzakdoğu gibi global pazarlarda, firmaların karlılık ve verimliliklerini artırmayı amaçlayan System Optima, sektörde tercih edilen bir global marka olmayı hedefliyor.

Pazarlama, operasyonel verimlilik, risk ve dolandırıcılık alanlarında, veriye dayalı optimizasyon ürünleri ortaya koyan şirket, bankacılık ve finans, telekomünikasyon, sigortacılık, e-ticaret alanlarında faaliyet gösteriyor.  İleri matematiksel optimizasyon algoritması, yüksek analitik yetkinlik, hızlı entegrasyon, çevik proje yönetimi, sıra dışı düşünme yeteneği, gerçek zamanlı ve gecikmesiz optimizasyon, yerinde ve bulut tabanlı çözümler, şirketin değer katmayı hedeflediği noktalar arasında.

“İş hayatında dijital dönüşüm için yazılım ve optimizasyon şart” 

System Optima Yönetim Kurulu Başkanı Süreyya Ciliv, dijital dönüşümü ıskalayan şirketlerin başarı şansı olmayacağını vurguluyor. İş hayatında dijital dönüşüm için yazılımın çok önemli olduğunu belirten Süreyya Ciliv şirketin faaliyetlerini ve varoluş felsefesini şöyle değerlendiriyor;

“Dijital dünya hızla değişiyor. Dijital dönüşüm ile dördüncü sanayi devrimi hızla geliyor. Bu pandemi döneminde 10 yıl içinde olması beklenen gelişmeler neredeyse dört ay içinde gerçekleşti diyebiliriz. Bu dijital ortamda yazılım çok önemli bir yer tutuyor. Yazılım olmadan dijital dönüşümden söz etmek imkansız. Yeni dönemde dijital dönüşümü iyi kullananlar işlerini daha akıllı bir hale getirecekler. Optimizasyon, kaynakları en doğru şekilde kullanarak en verimli noktaya ulaşmak anlamına geliyor. Şirketlerin gelirlerini artırmak ve masraflarını en aza indirgemek için optimizasyona ihtiyacı var. Optimizasyon matematiğinin iş hayatının her kademesinde uygulanması için de doğru yazılım çözümleri büyük önem taşıyor. Optimizasyon sayesinde şirketlerin verimliliği yüzde 50’nin üzerinde artış sağlayabiliyor.”

SystemOptima’nın öne çıkan ürünleri

SystemOptima’nın öne çıkan ürünleri arasında; Veriye Dayalı İş Gücü Optimizasyonu (Workforce Optimizer), Fiyatlama Optimizasyonu (Pricing Optimizer) ve ATM Nakit Yönetim ve Optimizasyonu (ATM Cash Optimizer) yer alıyor.

Uzaktan Çalışma Yönetim Optimizasyonu ürünü Workforce Optimizer (Veriye Dayalı İşgücü Optimizasyonu), müşteri ve işleme ait bilgileri ileri veri madenciliği teknikleri ile analiz ederek en doğru önceliği belirliyor. Takip eden süreçte ise akıllı iş dağıtım optimizasyonu, mevcut çalışanların yetkinliklerine ve yoğunluklarına göre işi atamak için en doğru çalışanın belirlenmesini sağlıyor. Aynı zamanda farklı lokasyonlarda çalışan ekiplerin de yüksek performans ve verimlilikle çalışmasını mümkün hale getiriyor.

Optimizasyon, yoğun dönemlerde işi en hızlı tamamlayacak kullanıcıya yönlendirme yaparken, yoğun olmayan dönemlerde de iş çeşitliliğine göre dağıtım yöntemi ile tüm ekibin bilgi düzeyinin güncel kalmasını sağlıyor. Bu optimizasyonla, verimlikte %50, hizmet seviyesi anlaşmalarında %25, net tavsiye skorunda %21, çalışan memnuniyetinde ise %18 oranında artış sağlanabiliyor.

Pricing Optimizer (Fiyatlama Optimizasyonu); her fiyat seviyesindeki hassasiyeti ve müşterinin o fiyattan ürünü alma olasılığını müşteri bazında hesaplarken, optimizasyon motoru yardımıyla; müşterinin karlılığı, terk etme olasılığı, ürünün karlılığı gibi pek çok değişken ile tüm olasılıkları bir arada değerlendiriyor. Böylece müşteriye verilecek optimum fiyat en sağlıklı şekilde belirlenirken, minimum %5 oranında fiyatlandırma kaynaklı maliyet avantajı sağlanıyor. Mevcut müşterinin daha değerli müşteriye dönüşmesini sağlarken, fiyatlandırma kaynaklı müşteri kaybında ise önemli oranda azalma gerçekleşiyor.

ATM Cash Optimizer (ATM Nakit Yönetimi Optimizasyonu), her bir ATM’nin geçmiş verilerine bakarak bu ATM’de oluşacak para ihtiyacını tahmin ediyor. Sistem, hangi günlerde ATM’ye ne kadar para yükleneceğini, buraya gidecek araçların ATM lokasyonu, trafik verisi gibi pek çok veri dahilinde hangi güzergahları takip etmesi gerektiğine de karar veriyor. Bu optimizasyon sayesinde bankaların ATM’de para bulundurma maliyetlerinde %24 oranında azalma, %41 oranında daha düşük operasyon maliyeti ve %11 oranında daha yüksek müşteri memnuniyeti sağlanabiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>