Sürücüsüz araçlar etiketlenmeli mi?

Sürücüsüz araçlar
Sürücüsüz araçlar

UCL araştırmacıları tarafından yürütülen büyük çaplı yeni bir ankete göre, Birleşik Krallık’taki her 10 kişiden yaklaşık dokuzu (yüzde 86) sürücüsüz araçların insan güdümlü araçlardan açıkça ayırt edilebilmesi için etiketlenmesini istiyor.

Araştırma ekibi, 2021 yılının sonlarında İngiliz halkının 4.860 üyesiyle sürücüsüz araçlara karşı tutumları hakkında bir anket yaptı . Sorular, teknolojinin geliştirilmesinde yer alan 50 uzmanla yapılan görüşmelerin ardından oluşturuldu.

Araştırmacılar, uzmanların sürücüsüz araçlarla ilgili endişeleri küçümseme eğilimindeyken, halkın daha şüpheci olduğunu buldu. Araştırmacılar, bu şüpheciliğin, halkın teknolojiyi daha iyi anlamasıyla çözülmeyeceğini, ancak geliştiricilerin ele alması gereken gerçek belirsizlikleri yansıttığını söyledi.

Ankete katılanların çoğu , kendi kendine giden araçları kullanma (%58) veya yolu onlarla paylaşma (%55) fikrinden rahatsızdı; bu, beş yıllık kamu anketlerinde tutarlılığını koruyan bir eğilim.

Projeyi yöneten Profesör Jack Stilgoe: “Kendi kendini süren araçlar genellikle yeni bir ulaşım devriminin habercisi olarak abartılıyor, ancak kullanışlı bir teknoloji olacaklarsa, dünyanın buna uyum sağlaması gerekecek. Yeni yol kuralları ve yeni altyapı ile kullanımlarını destekleyin. Ayrıca yeni riskler de olacak” diyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz