Sürücüsüz kamyon Kaliforniya’dan Florida’ya ulaştı

0

Sürücüsüz araçlar şehir yollarını istila etmeden önce şehirler arası yollarda sürücüsüz dev kamyonları yük taşırken göreceğiz.

Mal taşımak daha ucuz ve hızlı olacak

Nakliyat masraflarını ve süresini büyük oranda düşürecek olan bu teknolojiye şimdiden büyük bir talep var otonom sürüş teknolojisi geliştiren şirketler bu teknolojiyi kamyonlara adapte etmek için büyük yarış içindeler.

Otonom kamyon geliştiren Embark da bu alanda başarılı bir testle şimdi medyanın gündeminde. Embark’ın ilk sürücüsüz kamyonu Kalifoniya’dan Florida’ya test sürüşünü başarıyla tamamladı.

Test sürüşü boyunca direksiyon başında oturmak zorunda olan test şoförü ise yolculuk boyunca direksiyona müdahalenin çok nadir yaşandığını, kamyonun yolu kendi başına aldığını vurguladı.

Embark ise şimdilik insan sürücülerin işlerini almayı hedeflemediklerini, aksine şoförlerin uzun yolda işlerini kolaylaştırmak üzere ürün geliştirdiklerini vurguluyor. Ancak herkes biliyor ki, kamyonlar hiçbir müdahaleye gerek kalmaksızın kendi başlarına hareket etmeye başladıklarında, taşıma şirketleri şoförlere maaş ödemeye gerek duymayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>