Sürücüsüz lojistik araçlarında yarış büyüyor

0

Sürücüsüz lojistik araçları

Sürücüsüz lojistik araçları yarışı tıpkı robotaksi alanında olduğu gibi büyüyor. Bu büyüme ile birlikte sektördeki yatırım da artıyor.

Sürücüsüz lojistik araçları yeni trend

Başlangıç ​​veri platformu PitchBook’a göre, 6 Aralık’a kadar olan yılda, sürücüsüz lojistik araçlar için toplam yatırım faaliyeti, 2020’nin aynı döneminde 1.3 milyar dolardan beş kat artarak 6.5 milyar dolara çıktı.

Alphabet Inc’in Waymo’su gibi bazı robotaksi firmaları da kendi otonom kamyon taşımacılığı operasyonlarına daha fazla para aktarırken, rakamlar bu eğilimi olduğundan daha az gösterebilir.

En son kamyon taşımacılığı anlaşmasında, Robotic Research yaptığı açıklamada; otonom kamyon, otobüs ve lojistik araç işini genişletmek için ilk kez dış yatırımcılara dokunarak 228 milyon dolar topladığını söyledi.

Yeni para, SoftBank’ın Vision Fund 2, Enlightenment Capital ve kendi kendini süren arabalarda kullanılan lidar sensörlerini yapan Luminar Technologies gibi yatırımcılardan geliyor.

Robotik Araştırma İcra Kurulu Başkanı Alberto Lacaze, Reuters’e şirketin iş durumunun müşteriler için “şu anda” çalıştığı ölçekte otonom araçlar dağıttığını söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>