Sürücüsüz otobüs 20 km yol kat etti

0

Mercedes’in akıllı şehir konsepti için geliştirdiği sürücüsüz otobüsü CityPilot, Hollanda’da 20 km’lik mesafeyi sorunsuzca kat ederek rüşdünü ispatladı. Amsterdam Schiphol havalimanı ile çevresindeki bir kasaba olan Haarlem arasında hareket eden otobüs, sert dönüşler yapması, kavşakları geçmesi, yerleşim alanları içinde yol kat etmesi gereken rotayı şoför müdahalesine gerek kalmadan geçmeyi başardı.

Üzerinde onlarca sensör bulunan, GPS ve radar ile hareket eden CityPilot otobüsleri, Daimler’in sürücüsüz otomobil Highway Pilot teknolojisinin bir diğer ayağını oluşturuyor. 70 km/s maksimum hıza sahip olan otobüsün, kendini otobüs duraklarına sorunsuzca yaklaştırabilen hassasiyeti de göz dolduruyor.

Diğer otonom araçların aksine CityPilot otobüsleri akıllı şehirlerle iletişim halinde olan bir araç ve bu sayede, şehirdeki trafik ışıkları, trafik tabelaları ve diğer altyapı öğeleri ile iletişim kurabiliyor. Araçtaki kameralar ise son derece yüksek çözünürlüklü ve yol üzerindeki küçük çukurları ya da taşları bile tespit edebiliyor, böylece hızını azaltarak araçtaki yolcuların rahatsızlık yaşamasını engelleyebiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>