Sürücüsüz otobüsler havalimanında kullanılacak

0

Sürücüsüz otobüsler

Sürücüsüz otobüsler, birkaç yıl içinde şehir içi ve şehir dışı ulaşımda yolcuların en büyük yardımcısı olacak. Gatwick Havalimanı’nda personel taşımak için sürücüsüz otobüsler kullanılacak.

Sürücüsüz otobüsler Gatwick havalimanında kullanılacak

İngiltere’nin en büyük ikinci havalimanı olan Gatwick’te, yolcuların uçaklarına taşımak için otonom otobüsler kullanılması planlanıyor. Yolcuların havalimanı içinde ulaşımlarını sağlayacak bu otobüsler için testlerin, yaz aylarında başlayacağı belirtildi. Altı ay sürecek olan testler ile ulaşım güvenliğinin sağlanması ve servis maliyetlerinin azaltılması hedefleniyor.

Kuzey ve Güney terminallerinde başlanacak testlerde, ilk etapta hiçbir yolcu taşınmayacak. Testlerde ilk olarak tamamen havalimanı çalışanlarına odaklanılacak. Otonom otobüsler, personellerin iki terminal arasında ulaşımını sağlayacak.

Oxford merkezli yazılım şirketi Oxbotica tarafından yürütülecek denemeler başarıyla tamamlanırsa, birkaç yıl içinde yolcu taşınma işleminin de bu otobüsler ile yapılabileceği belirtiliyor.

Her yıl yaklaşık 45 milyon yolcunun Gatwick Havalimanı’nı ziyaret ettiği tahmin ediliyor. Aşağıdaki video ile otonom otobüsler hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=iVs4oOywtyQ]

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>