Sürücüsüz otomobiller ne zaman hazır olacak?

0

Dünyada sürücüsüz otomobiller hakkında en çok merak edilen konu, bu araçların ne zaman test aşamasından çıkıp ticari ürünlere dönüşeceği sorusu… Sürücüsüz otomobiller konusunda en önemli çalışmaları yapan Google’ın, ya da üst şirketinin ismiyle Alphabet’in patronlarından Eric Schmidt bu soruya “ne zaman hazır olacağını bilmek çok zor” cevabını verdi.

Bir konferans sırasında, otonom araçların ne zaman hazır olacağı sorusuyla karşılaşan Eric Schmidt’in tam cevabı şöyle:

“Bunu bilmek çok zor. Şirket içinde bu konuda bir konsensus oluşması sanırım yıllar alacaktır ama on yıllar değil… Ancak bu sonuç büyük oranda yasalara bağlı. Elbette nerede yaşadığınıza da bağlı. Büyük park alanlarına sahip bölgelerde sürücüsüz otomobillerin yaygınlaşması çok daha kolay olacaktır. “

Otonom araçlar konusunda çalışan tüm şirketlerin en büyük şikayetleri bu araçların trafiğe çıkmasını engelleyen yasalar. Kamunun, araçların trafiğe çıkmasını sağlayacak yasaları geliştirmek konusunda yavaş kaldığı dile gelirken, yasaları düzenleyecek kurumlar ise saate 150 km hızla gidecek iki ton ağırlığındaki araçların trafiğe çıkmadan önce uzun testlerden geçerek kendini ispat etmelerini bekliyorlar.

Akıllı şehirlerin en önemli parçalarından biri olacak otonom araçlar aynı zamanda otomotiv endüstrisinin işleyişini de kökünden değiştirecek ve büyük şehirlerde otomobil satın alma ihtiyacını ortadan kaldırarak insanların otomobil ihtiyaçları için araç kiralama servislerini kullanmalarına neden olacak.

Ayrıca Schmidt’in geniş park alanlarına vurgu yapması da gözden kaçmıyor. Google her ne kadar araçların park yapmak konusunda çok yetenekli olduğunu söylese de testleri süren araçların dar alanlara park etmek konusunda sorunlar yaşadığı düşünülüyor. Bu sorunların üstesinden gelmeden otomobillerin ticari ürünlere dönüşmeyeceği anlaşılıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>