Sürücüsüz robotaksi lisansları alındı

0

Sürücüsüz robotaksi

Çin arama motoru devi Baidu yaptığı açıklamada, ülkede türünün ilk örneği olan iki Çin şehrinden açık yollarda tamamen sürücüsüz robotaksi hizmetlerini yürütmek için izin aldığını söyledi.

Güneybatı Chongqing Belediyesi ve merkezi Wuhan şehri tarafından verilen izinler, ticari robotaksinin arabada insan sürücüleri olmadan halka sürüş sunmasına izin veriyor. Baidu, Çin’in otonom sürüşe yönelik politika oluşturmasında bir “dönüm noktası” oluşturduklarını söyledi.

Baidu’nun Akıllı Sürüş Grubu’nun baş güvenlik operasyon sorumlusu Wei Dong verdiği bir röportajda, “Bu izinlerin endüstri için derin bir önemi var. Uzayın keşfini düşünürsek, bu an aya inişe eşittir” diyor.

İlk başta Baidu, her şehirde, Wuhan’da sabah 9’dan akşam 5’e ve Chongqing’de 09:30’dan 16:30’a kadar belirlenmiş alanlarda çalışmasına izin verilecek olan beş ücretli robotaksi araçları yerleştirecek.

Hizmet alanları, Chongqing’in Yongchuan Bölgesi’nde 30 kilometrekarelik ve Wuhan Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi’nde 13 kilometrekarelik bir alana yayılıyor. Baidu’nun robotaksi hizmeti olan Apollo Go, 2020’deki lansmanından bu yana 10 Çin şehrinde 1 milyondan fazla yolculuk gerçekleştirdi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>