Techinside Google News
Techinside Google News

Sürücüsüz tarım aracı ortaya çıktı

Tamamen elektrikli araç, minimum ekosistem etkisi ile hafif tarımsal görevleri otonom olarak yapabilir.
- Advertisement -

Tamamen elektrikli araç, minimum ekosistem etkisi ile hafif tarımsal görevleri otonom olarak yapabilir.

İsveçli elektrikli motosiklet üreticisi Cake, çiftçiler için yeni bir yarı otonom dört tekerlekli arazi aracı geliştirmeyi planlıyor.

Stockholm merkezli şirket, projenin nasıl ilerlediğini göstermek için bir Kibb ATV konseptini ortaya çıkardı.  Cake’e göre, tamamı elektrikli olan Kibb’in amacı, “hassas ekosistemlere minimum etkiyle, hafif tarımsal görevleri özerk bir şekilde halletmek”. Kibb’in gelişimi, şu anda çiftçilik için kullanılan ve küresel sera gazı emisyonlarına büyük ölçüde katkıda bulunan makinelerle ilgili artan endişe tarafından yönlendirildi. Cake, daha düşük etkili bir çözüm sağlamayı amaçlamaktadır.

CEO Stefan Ytterborn: “Sürdürülebilir ve sorumlu çiftçilik, sağlıklı ekosistemler için hayati önem taşıyor ve Kibb’i geleceğin tüm çiftçileri için bir numaralı araç haline getirmeyi hedefliyoruz” diyor.

Cake, Kibb’in konseptten üretime geçerken, araca daha fazla ince ayar yapmak ve her türlü mekanik zorluğun üstesinden gelmek için organik tarım, permakültür ve rejeneratif tarım dahil olmak üzere çok çeşitli disiplinlerde uzmanlığa sahip çiftçilerle yakın ilişki kuracağını söylüyor.

Kibb, 2022’de tezinin bir parçası olarak Cake’in ürün tasarım ekibinde staj yapan ve mezuniyetinden bu yana birime tam zamanlı olarak katılan İsveçli ulaşım tasarımcısı Fanny Jonsson’ın buluşu.

Jonsson: “Konsepti oluşturmaya başladığımda, aklımda gerçek dünya zorlukları vardı ve yoğun bir şekilde pazarda en çok açığa çıkan potansiyelin olduğu yerleri araştırdım” dedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir