Techinside Google News
Techinside Google News

Sutskever yapay zeka girişimini tanıttı

Sutskever yapay zeka girişimi Safe Superintelligence’ı duyurdu. Bu girişimle Sutskever, yapay zeka güvenliğini ön planda tutuyor.
- Advertisement -

OpenAI kurucu ortağı Ilya Sutskever, yeni yapay zeka girişimi Safe Superintelligence’ı duyurdu. Mayıs ayında şirketten ayrılan OpenAI kurucu ortağı Ilya Sutskever, yeni şirketini duyurdu. Şirkete Güvenli Süper İstihbarat veya SSI adını veriyor. OpenAI’de Sutskever, şirketin yapay zeka güvenliğini ele alması konusunda Altman’la çatışan birkaç yönetim kurulu üyesinden biriydi.

Sutskever yapay zeka girişimi

OpenAI’ın kurucu ortağı olan ünlü araştırmacı Ilya Sutskever , rotayı değiştirip mühendis Altman’ın geri dönüşüne yardım etmeden önce, 2023’te yönetim kurulunun Sam Altman’ın icra kurulu başkanı olarak görevden alınmasında yer aldı. O andan itibaren Sutskever sessizliğe büründü ve OpenAI’deki geleceğini belirsizlik içinde bıraktı . Ardından, mayıs ortasında Sutskever, bir sonraki projesini “zamanında” açıklayacağını söyleyerek ayrıldığını duyurdu.

Sutskever, OpenAI’nin baş bilim adamıydı ve şirketin Superalignment ekibini, yine Mayıs ayında rakip AI firması Anthropic’e katılmak üzere ayrılan Jan Leike ile birlikte yönetti. OpenAI’nin Superalignment ekibi yapay zeka sistemlerini yönlendirmeye ve kontrol etmeye odaklanmıştı ancak Sutskever ve Leike’nin ayrıldıklarını duyurmasının ardından kısa süre sonra dağıldı. Sutskever yeni girişiminde güvenliğe odaklanmaya devam edecek. X’te bir SSI hesabı: “SSI bizim misyonumuz, adımız ve tüm ürün yol haritamızdır, çünkü tek odak noktamız budur” dedi. Sutskever, şirketi Apple’ın yöneticiliğini yapan Daniel Gross ile kuruyor. Yapay zeka ve arama çabaları ve eski OpenAI şirketinden Daniel Levy. Şirketin Tel Aviv’in yanı sıra Palo Alto, Kaliforniya’da da ofisleri var.

Sutskever, Kasım ayında Sam Altman’ı devirme girişiminin arkasındaki OpenAI yönetim kurulu üyelerinden biriydi. Altman ve Sutskever, diğer yönetmenlerle birlikte OpenAI’nin gelişmiş yapay zeka arayışı için yerleştirdiği korkuluklar konusunda çatıştı. Altman’ın ani görevden alınmasının ardından ve hızlı bir şekilde yeniden göreve getirilmesinden önce Sutskever, bu çetin sınavdaki rolünden dolayı kamuoyu önünde özür diledi.

Sutskever, 20 Kasım’da X’teki bir gönderide: “Yönetim kurulunun eylemlerine katıldığım için derin pişmanlık duyuyorum. Birlikte kurduğumuz her şeyi seviyorum ve şirketi yeniden birleştirmek için elimden gelen her şeyi yapacağım” dedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir