Suudi Arabistan Amazon’a rakip oluyor

0

Petrol fiyatlarının 2014’ten beri hızla düşmesi nedeniyle, ekonomisi petrole bağlı olan Arap ülkelerinde büyük bir gelir kaybı yaşanırken, Suudi Arabistan petrol fiyatları nedeniyle yaşadığı gelir açığını kapamak için ilginç bir yola başvuruyor.

Suudi Arabistan’ın Devlet Yatırım Fonu, çok yakında duyurusu yapılacak olan yeni online ticaret sitesi Noon’a ortak oldu.

Noon, Alibaba ve Amazon’a rakip olarak ortaya çıkacak ve Orta Doğu ülkelerini hedefleyen bir online ticari faaliyet gösterecek.

Yatırımcıları ve iş dünyası tarafından Orta Doğu’nun Amazon’u olarak tanımlanmaya başlayan Noon sayesinde özellikle Arabistan yarım adasında ticaretin hareketlenmesi bekleniyor.

Suudiler’de kısa sürede milyarlarca dolar ciroya ulaşması beklenen Noon sayesinde, petrolden kaybettikleri gelirin bir kısmını kapamayı planlıyorlar.

Suudi yatırım fornu Noon’a şimdiden 500 milyon dolar yatırmış durumda. Ayrıca Noon için Orta Doğu’daki diğer yatırımcılardan da 500 milyon dolarlık yatırım gelecek.

Suudi Arabistan Devlet Yatırım Fonu özelilkle dünyadaki teknoloji girişimlerine yatırım yapmayı hedefliyor. Fonun arkasında ayrıca Japon’yanın teknolojiye yatırım yapan fonlarından SoftBank’ın desteği de bulunuyor. Noon ilk aşamada Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri içinde hizmet verecek ve 20 milyon ürün barındıracak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>