Suudi Arabistan güneş ve rüzgar tarlaları kuruyor

0

Dünyanın en büyük petrol üreticisi olan Suudi Arabistan, petrol ekonomisinin bitmek üzere olduğunu ispat eden bir hamle yaptı.

Ülkede, güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik elde etmek için özel enerji tarlaları kurulması için hazırlıklar yapılıyor.

Ülke toplamda 9,5 GW enerjiyi temiz enerji kaynaklarından elde edebilme hedefiyle ilk güneş enerjisi tarlası 300 MW kapasiteyle Al-Jouf bölgesinde inşaat sürecine girdi.

Güneş enerjisi tarlaları 

400 MW boyutundaki ikinci bir tarla ise ülkenin güney batısındaki Tabuk bölgesinde kurulacak. Şu anda tamamen gaz ve petrol üzerinden enerji üreten Suudi Arabistan, ülkedeki enerji ihtiyacının 2032 yılında 120 GW’ı geçeceğini hesaplıyor ve bu boyutta enerjiyi sağlamak için ülkedeki petrol ve gaz üretiminin yeterli olmayacağını düşünüyor. 

Dünyanın en büyük petrol üreticisinin bile artık güneş ve rüzgar enerjisine odaklanmış olmasının, global anlamda enerji üretimi ve tüketiminde yeni bir çağa girmiş olduğumuzun işareti olark kabul edilebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>