Suudi Arabistan Tesla hissesi satın aldı

0

Suudi Arabistan Tesla

Suudi Arabistan Tesla hissesi satın alarak, şirketin en büyük ortaklarından biri haline geldi. Suudi Arabistan, ekonomisini petrol kaynaklı olmanın dışına çıkarmak istiyor.

Suudi Arabistan Tesla için yatırım yaptı

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF), elektrikli ve otonom araç sektörünün en önemli şirketlerden biri olan Tesla’dan hisse satın aldı. Bu yatırım ile PIF, Tesla’nın en büyük sekiz yatırımcısından biri haline geldi. Ancak satın alınan hisse yüzde 5’in altında olduğu için kamuoyu ile paylaşma zorunluluğu bulunmuyor. PIF’in yatırımının 1.7-2.9 milyar dolar aralığında olduğu ve Tesla’nın toplam hisse değerlerinin yüzde 3-5’ine denk geldiği iddia ediliyor.

Tarihi açıklanmayan bu anlaşmaya dair birçok belirsizlik bulunuyor. Tesla, PIF’in bu hisseleri JP Morgan aracılığıyla ikincil piyasalardan temin ettiğini söyledi.

Veliah prens Muhemmed bin Selman tarafından yönetilen PIF’in böyle bir yatırımda bulunmasının arkasında, petrole dayalı gelir modelini değiştirmek olduğu belirtiliyor. PIF, Tesla dışında SoftBank ve Uber gibi şirketlere de yatırım yaparak, teknoloji odaklı büyüme planına hız verdi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>