Suudi Arabistan, Virgin Galactic’e ortak oldu

0

Petroldan daha fazla para kazanamayacağını fark eden Suudi Arabistan, yüksek teknolojiye dayalı iş alanlarına milyar dolarlar yatırma yarışında her gün başka bir habere konu oluyor. Salı günü dünyanın en gelişmiş insansı robotuna vatandaşlık hakkı veren Suudi Arabistan şimdi de İngiliz Virgin Havayolları’nın sahibi, ünlü girişimci Sir Richard Bronson’ın dünyada uzaya çıkan ilk sivil uzay gemisini üreten şirketi Virgin Galactic’e 1 milyar dolar yatırım yaparak, şirketin ortağı oldu.

NASA’nın yarışmasını kazanmıştı

Virgin Galactic, 2000’lerin başında NASA’nın açtığı sivil uzay gemisi yarışını kazanarak, uzaya çıkan ilk ve en güvenli sivil uzay gemisini üretmişti. Ardından, insanları uzaya çıkarıp tekrar indirecek bir iş modeli kuran Virgin Galactic, fiyatı 100 bin doları geçen biletlerden de çok sayıda satmayı başarmıştı. 

Ancak Virgin Galactic’in ilk uzay gemisi, zorlayıcı test uçuşlarından birinde parçalanmış ve pilotu da ölmüştü. Bunun üzerine Richard Bronson, uzay yolculuğu planlarını ertelemiş ve yeni ve daha dayanıklı bir gemi üretmek için çalışmalara başlamıştı. 

Virgin Galactic şu anda SpaceShip Two ile uzayda uçuş testlerine devam ediyor ve yeni uzay gemisinin yeterince güvenli olduğuna dair testler başarıyla tamamlandıktan sonra, meraklı turisleri uzaya çıkarıp yörüngede döndürdükten sonra tekrar dünyaya indirecek yolculuklarına başlayacak. Şirket bu amaçla, ABD’de özel bir havalimanı da kurmuş durumda. Bu havalimanında, şirketin uzay gemileri, uçak gibi yatay iniş kalkış yapabilecekler.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>