Suudi Arabistan WhatsApp yasağını kaldırdı

0

Suudi Arabistan ülkede bir yıldır devam eden WhatsApp yasağını kaldırdığını duyurdu. WhatsApp’la beraber Skype, Messenger ve diğer online mesaj uygulamalarının yasakları da kalktı.

Bu yeni hamlenin Suudi Arabistan’ın e-ticarette yeni büyük oyuncu olmak amacıyla attığı adımın bir parçası olduğu düşünülüyor. Ülke dünyanın önemli petrol ihracatçılarından biri olduğu halde hızla düşen petrol fiyatları nedeniyle uzun zamandır alternatif bir gelir kaynağı arıyordu ve bu yıl içindeki hamleleriyle özellikle Arap dünyası içinde e-ticaretin merkezi olmak üzere adımlar attı.

Bir diğer deyişle Arap Yarımadası’nın Amazon’u olması planlanan bir e-ticaret şirketi kuran Suudi Arabistan, bu amacına ulaşabilmenin ise mesajlaşma yazılımlarını yasaklayarak mümkün olmadığını gördü.

Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanı ise yaptığı açıklamada ülkede dijital dönüşümün büyüme için çok önemli olduğunun ve yeni startup’ların büyük bölümünün dijital ekonomiye odaklandığının altını çizdi. Öyle görünüyor ki, Suudi Arabistan artık internette yasakları ile değil, teşvik edici uygulamalarıyla ön plana çıkacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>