Symantec, Blue Coat Systems’ı satın aldı

0

Dijital güvenlik ürünleri geliştiren ünlü Symantec, kurumsal alana yönelik rakiplerinden Blue Coat Systems’ı 4,65 milyar dolara satın aldığını açıkladı. Bu sürpriz birleşme ile ev kullanıcıları arasında popüler olan Symantec kurumsal alanda da elini güçlendirmiş oldu.

Anlaşma sonucunda, Blue Coat’ın CEO’u Greg Clark birleşmenin ardından Blue Coat’taki görevini sürdürecek. Blue Coat’ın satışı aslında anti-virüs ve dijital güvenlik ürünleri pazarın sürpriz oldu çünkü firma daha geçen yıl Bain Capital’e 2,4 milyar dolar karşılığında satılmıştı. Bain Capital şimdi yatırımını neredeyse ikiye katlamış olarak Blue Coat’ı elinden çıkarmış oldu.

Blue Coat sayesinde Symantec, kurumsal dijital güvenlik hizmetleri alanında dev bir yapıya kavuşmuş olacak. İki firmanın da mevcut müşteri portföyünü birleştirmesiyle piyasada önemli bir avantaj kazanacakları açıkça görülüyor. Öte yandan Symantec artık kurumsal alanda Blue Coat ürünleriyle kurumsal yapıların içinde güvenlik ürünleri sunarken, çalışanların evinde de kullandığı ağlarda rahatça kullanılabilecek kişisel ürünleriyle güvenlik şemsiyesini çalışanların evlerine ve hatta tüm ailelerine kadar genişletebilecek. Böylece kurumsal yapıların içine sızmak isteyen kötü amaçlı saldırıları düzenleyenlerin işleri çok daha fazla zorlaşacak.

2014’te, tarihin en büyük hacking olayı olarak kabul edilen Sony saldırısında, hacker’ların çalışanların kişisel açıklarından faydalanarak şirketin sistemine sızdığı ve Sony’e yüz milyon dolarlar seviyesine varan zararlar verdiği anlaşılmıştı. Dolayısıyla, dijital çağda kurumların güvenliği aynı zamanda çalışanların kişisel güvenliği ile bağlantılı ve Symantec ile Blue Coat’ın birleşmesi bu alanda önemli bir örnek olarak görülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>