Symantec ve Platin Bilişim’den bilgi güvenliği uyarısı

0

Yellow Umbrella… Symantec’in kurumsal rengine atfen düzenlenen siber güvenlik etkinliğine verilen isim. Platin Bilişim ve Symantec Türkiye tarafından Les Ottomans Otel’de gerçekleştirilen etkinlik, veri güvenliği noktasında artık her ölçekten kurumun yatırım yapması gerektiğine dair ipuçlarını içeriyordu.

Platin Bilişim, Symantec ve PwC’den yetkili isimlerin çeşitli konularda sunumlar gerçekleştirdiği etkinlikte her kurumun bir veri güvenliği partneri olmasına dikkat çekildi. Platin Bilişim Genel Müdürü Ayhan Bamyacı, bankacılıktan ulaşıma, perakendeden yerel restoranlara kadar pek çok sektörün müşterilerine internet üzerinden ulaşarak hizmet vermeye çalıştığını, ancak bilgi ve iletişim sistemlerinde bulunan güvenlik zafiyetlerinin büyük ölçekli ekonomik zarara, kamu düzeninin bozulmasına, hatta ulusal güvenliğin zedelenmesine risk teşkil ettiğini açıkladı.

Symantec Türkiye Ülke Müdürü Ahmet Erensoy ise artan veri kullanımıyla birlikte bilginin, bir kurumun iş sürekliliğini sağlamasında en önemli değerlerden biri olduğuna dikkat çekti. Birçok varlığın kaybedilmesi durumunda telafi etmek mümkünken, bilginin parasal bir karşılığı olmadığına dikkat çeken Erensoy, bu kapsamda kurumların Symantec gibi stratejik veri  güvenliği partnerlerine ihtiyacı olduğunu belirtti.

Etkinlikte konuşan bir diğer isim olan PwC Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Hizmetleri Müdürü Yaşar Yüzer ise “ISO 27001 Gerçekleri” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi’nin kurumsal yapıyı, politikaları, planlama faaliyetlerini, sorumlulukları, uygulamaları, prosedürleri, prosesleri ve kaynakları içerdiğini kaydeden Yüzeri, bu sistemin sektör gözetmeksizin tüm kurum ve kuruluşlar için uygun bir standart olduğuna değindi.

Etkinliğin bitiminde Platin Bilişim Genel Müdürü Ayhan Bamyacı’yla etkinlik detaylarını ve ISO 27001’in önemini; Symantec Türkiye Ülke Müdürü Ahmet Erensoy’la ise Symantec’in yeni yapılanması sonrasındaki yol haritalarını konuştuk. Videoyu sayfamızda ve YouTube kanalımızda izleyebilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>