Tablet pazarı darbe almaya devam ediyor

0

Tablet pazarı

Araştırma şirketi Strategy Analytics tarafından hazırlanan yeni bir rapor, enflasyonun ve pandemi sonrası koşulların insanların tabletleri bir ihtiyaç değil bir lüks olarak görme biçimini değiştirdiğini gösteriyor.

Tabletler evden çalışma ihtiyacından lüks bir ürün olma yönünde geçiş yaşadı ve toplam pazar 2022’nin üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 16 düştü. Bu genel pazar düşüşüne rağmen, bazı pazar satıcıları hedef kitlelerine uygun şekilde hizmet eden ürünler ve teşvikler yaratarak kategoride başarılı bir şekilde rekabet edebildiler.

Apple yüzde 39 pazar payı ile en büyük pazar payı sahibi olmaya devam etti. Çalışma, Apple’ın hakimiyetini, enflasyonun etkisinden aynı ölçüde etkilenmeyen daha zengin müşterilere hitap eden daha yüksek ürün portföyüne bağlıyor.

Apple’ın sahip olduğu pazar payı pastasının devasa dilimine rağmen, yıldan yıla büyümede yüzde 14’lük bir düşüş yaşadı. Bununla birlikte, Samsung ve Amazon sırasıyla yüzde 4 ve yüzde 5’lik düşüşler yaşadı. 7.2 milyon sevkiyatla Samsung, beklenenden daha iyi performans gösterdi ve yüzde 19 ile ikinci en büyük pazar payını elinde tuttu. Sürekli büyüyen Android portföyü bu başarıda büyük rol oynuyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>