Tablet satışları azalmaya devam ediyor

0

tablet satışları

Tablet satışları, akıllı telefon piyasasında yaşanan yükselişle birlikte küçülmeye devam ediyor. Ancak Apple ve Huawei bu durumun tersine, tablet satışları ile güç kazandı.

Apple ve Huawei tablet satışları ile dikkat çekiyor

Akıllı telefonların gündelik hayattaki birçok işlemi yerine getirmesi, profesyonel işler için ise bilgisayarların tercih edilmesiyle, tablet kullanım oranında azalma yaşanıyor. IDC’ye göre, küresel tablet pazarı, ikinci çeyrekte yüzde 13,5 düşüşle 33 milyona geriledi. Strategy Analytics verilerine göre ise yıllık bazda yüzde 6 düşüşle 40.9 milyona gerileme yaşandı. Her iki şirketin de verilerine göre tablet satışlarının geleceği pek de parlak görünmüyor.

Ancak genel anlamdaki bu kötü tabloda özellikle iki firma dikkat çekiyor; Apple ve Huawei. Her iki şirket de bu olumsuz gidişe rağmen tablet piyasasında güç kazanmaya devam ediyor. Özellikle iPad serisiyle sadık bir müşteri kitlesi yakalayan Apple, yüzde 11.5 büyüme göstererek tablet satışlarında yüzde 34.9’luk pay almayı başarı ve zirvede yer aldı.

Tablet piyasasına girdikten sonra yükselişini sürdüren Huawei ise 2017 yılındaki yüzde 8.2’lik payını yüzde 10.3’e çıkardı. Böylelikle satış listesinde üçüncü sıraya yerleşti.

Samsung ise geçen yıla biraz düşüş yaşadı. 2017 yılında yüzde 15.6 paya sahip olan şirket, yüzde 15.1 seviyelerine düştü.

tablet satışları

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>