Tablet sektörü düşüş yaşamaya devam ediyor

0

Tablet sektörü

Akıllı telefonların yükselişi, notebookların küçülmesiyle tablet sektörü düşüşe devam ediyor. 2019 yılı son çeyrek verileri, tablet sektörünün pek de iyi durumda olmadığını gösteriyor.

Tablet sektörü yine düşüşte

Akıllı telefonlar ile notebooklar arasında ara bir ürün olarak hayatımıza giren tabletler, sektöre hızlı bir giriş yapmış ve yoğun bir ilgi görmüştü. Ancak tabletlere olan ilgi gün geçtikçe azalmaya devam ediyor.

2019 yılının son çeyreğine ait verilere göre tablet sektöründe 43.5 milyon adet satış gerçekleşti. Bu satış sayısına göre, yıllık bazda yüzde 0.6 düşüş yaşandı.

Samsung 7 milyon adet satışla yüzde 7, Huawei 4 milyon satışla yüzde 2.8 ile büyük bir düşüş yaşadı. Android tabletlerde Lenovo, 2.5 milyon adet satışla yüzde 8 büyüyerek dikkat çekti.

Apple ise 15.9 milyon adet tablet satışıma imza atarak yüzde 22.7 büyüme yaşadı.

Genel tabloya baktığımızda satışlarda düşüş yaşandığı, ancak Apple ve Lenovo’nun bu sektörde sürdürülebilir şekilde satışlarına devam ettiğini görüyoruz. Akıllı telefonların çok ileri bir seviyeye ulaşması, notebookların da küçülerek hafif boyutlara gelmesi, tablet sektörünü doğrudan olumsuz olarak etkiledi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>