Techinside Google News
Techinside Google News

Tablet ve telefonlar çocukların gelişimini engelliyor

Yapılan araştırmalar oyalanmaları için küçük çocuklara verilen tablet ve telefonların gelişimlerini olumsuz etkilediğini ortaya çıkarttı.
- Advertisement -

cocuk_tabletAraştırmacılara göre küçük çocuklara genellikle oyalanmaları için verilen akıllı telefon ve ya tabletler, onların motor işlevlerini geliştirmelerine engel olabiliyor. Boston University School of Medicine, interaktif medya ürünleri ve onların “eğitim için kullanılabilir olup olmadığı” sorusu üzerine veriler paylaşmış.

Çalışmanın birer parçası olan isimler, televizyon ve videonun yarattığı olumsuz etkilerin artık iyice anlaşıldığını, şimdi ise okul öncesi yaştaki çocuklara verilen mobil cihazların, onların zaten kullanabilecekleri içsel işlevleri körelttiğinin farkına varılması gerektiğini söylüyorlar. Araştırmacılar, akıllı telefon ya da tabletlerin bahsi geçen yaş grubundaki çocukların sosyal-duygusal gelişimlerini zedeleyeceğini de ekliyor.

Araştırmaya göre küçük çocukların kullanmaya başladığı bu gibi cihazlar sebebi ile insan insana olan etkileşim azalabiliyor, matematik ve bilime dair basit öğelerin öğrenilme, fark edilme süreci uzuyor.

Sonuçlar arasında en dikkat çeken detay ise şu; 30 ayın altındaki çocuklar televizyon ve videolardan “insanlarla iletişime geçtikleri zaman” öğrendiklerinden çok daha az şey elde edebiliyor. Aynı durum tablet ve telefonlar için de geçerli. Susam Sokağı gibi eğitim temelli çocuk programları ya da elektronik kitaplar ile öğren-ve-oku uygulamaların işe yarayabildiği ancak bunun okul çağına yakın bir dönemde olası olduğu belirtiliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir