Takım oyununu şirkete taşımak

0

Inveon’un yönetici ortaklarından Emir Alkaş, 12 yıllık basketbol antrenörlüğü deneyiminin ardından Inveon’da aktif görevine başladı ve şirkete ‘takım oyunu’ stratejisini taşıdı. Teknoloji şirketlerinin basketbol takımları ile benzerlik gösterdiğini dile getiren Alkaş, “Şirketler, basketbol takımlarına benzer. Başarı ve başarısızlık herkesin ortak sorumluluğundadır” diyor.

Inveon’a 2008 yılında stratejik ortak olarak katılan Emir Alkaş, Efes Pilsen, Galatasaray, Anadolu Efes takımlarında yardımcı antrenörlük yaptı. ‘Takım ruhu’ yakalandığında beklentilerin üzerine çıkmanın hayal olmadığını ifade eden Alkaş şunları söyledi: “Bill Taylor’ın da dediği gibi ‘Maçları oyuncular kazanır, şampiyonlukları ise takımlar.’ Inveon’un başarısı, çalışanlarının adanmışlığına, iş yerini sahiplenmelerine, kendilerinden beklenen profesyonel taleplerinin ötesine geçmelerine, takımlarına değer katma kaygısı taşımalarından kaynaklanıyor. İyi takımların değeri, oyuncuların tek tek değerlerinin toplamından fazladır.”

Inveon’da, farklı renkleri bir araya getirerek yaratılan ahengin çok değerli olduğuna inandıklarını vurgulayan Alkaş, “Bir takımın parçası olabilmenin en gerçek koşulu kendini öyle hissetmektir. Takımın vizyonunun sağlıklı bir şekilde tanımlanmış olması, aidiyet hissini harekete geçirir. Inveon ekibindeki herkes için bu vizyon son derece net ve herkes bu yaklaşımın, vizyonun ve dolayısı ile takımın bir parçası. Bunu temin etmek biz yönetici ortakların –antrenörlerin– en temel görevi” diyor.

Emir Alkaş, basketbol takımları ile şirketleri başarıya götüren ortak 5 anahtarı şöyle sıralıyor:

  1. Doğru takımla çalışmak, doğru bireylerden takım kurmak, işe alım süreçlerine önem vermek
  2. Temel çalışma ilkelerini erken aşamada belirlemek, bu konuda minimum esnekliği yakalamak
  3. Rol ve pozisyondan bğımsız bir “dinleme kültürü” oluşturmak, herkesin konuşabileceği rahatlığı yaratmak
  4. Temel tekniğe hakim olmak, burada iyi olmanın belirleyici olduğunu kavramak
  5. Ahenk ile çalışmak, bunu yaparken kişisel özellikleri yitirmemek

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>