Tam otonom kamyon geliştirildi

0

İsveç merkezli Scania isimli bir şirket, tam otonom kamyon modelini görücüye çıkarttı. Bu kamyonda sürücü kabini de bulunmuyor.

Tam otonom kamyon özellikleri

Scania şirketi, tasarladığı modüler araçlarla son yıllarda adından söz ettiriyor. Daha önce otobüs, çöp kamyonu ve kargo aracı gibi araçlara dönüşebilen modüler modeller tanıtan Scania, bu kez otonom araç sektörüne yönelik bir hamle yaptı.

Scania, Scania AXL isimli otonom kamyonunu görücüye çıkardı. Tasarım olarak bu kamyonda dikkat çeken ilk özellik ise sürücü kabini bulunmaması. Yani bu kamyon, tam otonom bir şekilde hiçbir sürücüye ihtiyaç duymadan çalışabiliyor.

İçten yanmalı bir motorun kullanıldığı kamyon, biyoyakıt ile çalışıyor. Böylelikle geçmiş ve geleceğin teknolojilerini bir arada bulunduruyor.

Üzerinde radar, lidar ve GPS gibi farklı sensörlerin bulunduğu araç, özellikle şantiye alanları ve maden sahalarında kullanım potansiyeline sahip.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>