Tamamen elektrikli vapur tanıtıldı

0

elektrikli vapur

Tamamen elektrikli vapur, çok yakın sürede göreve başlayarak deniz yolculuğunda yeni bir dönemi başlatacak. Elektrikli vapur ile karbon emisyonu azalarak, çevre dostu ulaşım sağlanacak.

Elektrikli vapur: Brødrene Aa

Norveçli Brødrene Aa firması, deniz yolcuğunun geleceğini belirleyebilecek özelliklere sahip. 42 metre uzunluğunda, karbon fiber gövdeye sahip kataraman yolcu vapuru, gücünü tamamen elektrikle sağlıyor. Bu özelliği ile daha önce tanıtılan hibrid model Vision of the Fjords’un gelişmiş modeli olduğunu söyleyebiliriz.

Vapur, 1.8 MWh pil ve iki adet 450 kW elektrik motoru ile donatıldı. Tam şarj edilmiş haliyle vapur,  30 deniz mili yol alabiliyor ve 16 knot hıza ulaşabiliyor.

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan fiyort güzergahı boyunca, her yıl 700 sefer yapacak. Şirket, şarj problemini çözmek için su üzerinde özel bir 2.4 MWh enerji depolama sistemi geliştirdi.

Aşağıdaki video ile vapur hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Bu vapuru ayrıcalıklı yapan ise dünyanın ilk elektrikli vapuru özelliğinde olması.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>