Techinside Google News
Techinside Google News

Tarihi anlaşma: Intel, Microsoft için yapay zeka çipleri üretecek!

Teknoloji devi Intel, Microsoft ile 15 milyar dolarlık tarihi bir çip anlaşması imzaladı.

Yarı iletken teknolojilerindeki büyük adımlar, Intel’in yatırımlarının meyvelerini vermeye başlamış gibi görünüyor. Intel ve Microsoft arasında gerçekleşen devasa bir anlaşma ile Intel, Microsoft için yapay zeka çipleri üretecek. Bu anlaşmanın değeri 15 milyar doları aşıyor.

Intel, Microsoft’un özel tasarım çiplerini, 18A üretim teknolojisi üzerinden üretecek. Intel‘in 18A üretim teknolojisi, 1.8nm karmaşıklığa sahip bir teknoloji olarak öne çıkıyor. İki şirket, henüz ürünün ne olduğunu açıklamamış olsa da, Microsoft‘un önceki duyurularında yer alan Azure Maia 100 ve Cobalt 100 çipleri üzerinde çalıştığı biliniyor.

- Advertisement -

Microsoft CEO’su Satya Nadella, yaptığı bir basın açıklamasında, “Her bir kuruluş ve tüm endüstri için üretkenliği temelden dönüştürecek çok heyecan verici bir platform değişiminin ortasındayız… En gelişmiş, yüksek performanslı ve yüksek kaliteli yarı iletkenlerin güvenilir bir şekilde tedarik edilmesine ihtiyacımız var. İşte bu yüzden Intel ile çalışmaktan büyük heyecan duyuyoruz.” dedi.

Intel için bu anlaşma, şirketin geçmişteki büyük yarı iletken tesislerine olan dönüşünü simgeliyor. Firma, uzun bir süre rekabetten uzak kaldı ve kendi işlemcileri için dış üretim kaynaklarını kullanmak zorunda kaldı. Ancak, bu anlaşma ile Intel, üretim gücünü sadece kendisine değil, başka firmalara da sunmayı hedefliyor.

Çip üretimindeki rekabet, Intel’in TSMC ve Samsung gibi büyük isimlerle boy ölçüşme isteğini tetikliyor. Intel, bu alanda büyük yatırımlar yaparak kendi pazar payını artırmayı amaçlıyor. Şu anda pazardaki lider TSMC‘nin ardından gelmeyi hedefleyen Intel, Samsung’u geride bırakmayı planlıyor.

Bu tarihi anlaşma, Intel’in üretim gücünü genişletme stratejisinin bir parçası olarak öne çıkarken, Microsoft’un da bu dönüşümde öncü bir rol oynadığı gözlemleniyor. Her iki şirketin, yapay zeka ve çip teknolojilerindeki bu iş birliği, sektördeki geleceğe yönelik heyecanı artırıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir