Tarım otonom traktörlere hazır mı?

0

Tarım otonom traktör

Birleşik Krallık Hassas ve Mühendislik Teknolojisi için Tarımsal İnovasyon Merkezi olan Agri-EPI Merkezi’nden yeni bir teknik inceleme, özerk tarımsal çözümlerin gelecekteki gelişmeleri ile ilgili öneriler sunuyor.

Şu anda, birkaç şirket tarım alanında özerk teklifler geliştiriyor. John Deere, bu yılki CES’te otonom bir traktör sergiledi. Tarım makineleri firması, özerklik konusundaki çalışmalarını desteklemek için geçen Ağustos ayında 250 milyon dolara Bear Flag Robotics’i satın aldı. Ancak bu alanda çalışan sadece büyük isimler değil: Monarch Tractor ve Midnight Robotics gibi yeni başlayanlar da yenilikler yaratıyor.

Agri-EPI Merkezi, 2021 Tarım Teknolojisi Hackathon’u için, otonom tarım makineleri ve insansız hava araçları için bir test yatağı olan Innovate U.K. tarafından finanse edilen Hands Free Farm ile güçlerini birleştirdi. Robotik, insansız hava araçları ve bilgisayar vizyonunun tümü, operasyonel alanlara giren ve çıkan insanları tespit etmek ve insan-makine etkileşimini yönetmek gibi zorlukların üstesinden gelmek için kullanıldı.

Hackathon’un ardından Agri-EPI, tarımın otonom araçların geniş çapta benimsenmesine hazır olup olmadığı konusundaki düşünceleri gündeme getiren ve güvenliği en üst düzeye çıkarma, bağlanabilirliği iyileştirme ve gelecekteki teknoloji tehditleriyle mücadele etme konusunda öneriler sunan 11 sayfalık bir teknik inceleme yayınladı.

Tehditle mücadele etmek için Agri-EPI, güvenliği sağlamak için kasıtlı bir çarpışma ile bir kazayı ayırt edebilen AI sistemlerine mekanizmalar inşa edilmesini öneriyor. Bulgular ayrıca halkı otonom tarım araçlarının kullanıldığı konusunda uyarmak için uygun işaretlerin konulmasını da gerektiriyor. Birleşik Krallık Hükümeti’nin yasal kılavuzu Kırsal Yönetmeliğinde yapılacak olası revizyonların, teknoloji ve otonom sistemlere atıfta bulunmak için gözden geçirilmesi gerekebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>