Techinside Google News
Techinside Google News

Tarım teknolojileri girişimlerinde Letonya fırsatlar sunuyor

Letonya, yerel BT yeteneğine güvenerek gelişen ve sürdürülebilir bir teknoloji ekosistemi kurmayı da hedefliyor.

Letonya, yerel BT yeteneğine güvenerek gelişen ve sürdürülebilir bir teknoloji ekosistemi kurmayı da hedefliyor.

Kuzeydoğu Avrupa’daki küçük Baltık ülkesi Letonya, dijital olarak daha gelişmiş komşusu Estonya kadar tanınmasa da, yeni gelişen bir startup ekosistemine ev sahipliği yapıyor.

- Advertisement -

Nüfusu iki milyonun altında olan Letonya, bir avuç başarılı teknoloji şirketine ve ülkenin teknik üniversiteleriyle yapılan girişimler aracılığıyla, yeni başlayanlar ve akademik sektör arasında çeşitli canlı işbirliği programlarına ev sahipliği yapıyor.

Letonya’nın ayrıca İkinci Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş’ta istihbarat ajanları tarafından kullanılan minyatür Minox ‘casus kameradan’, ünlüler tarafından yaratılan dünyanın ilk ağır çok motorlu uçaklarına kadar çığır açan yenilikler icat etme ve üretme geçmişi var.

31 yaşındaki girişimci Alfiya Kayumova, Letonya’da tarım teknolojisi alanında ilerleyen ve buradaki ekosistemi özetleyen en iyi isimlerden biri. İş ve yatırım bankacılığı dünyasında yıllarca çalıştıktan sonra, şimdi haritalama teknolojisi girişimi GreenGrowth’un CEO’su olan Kayumova, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen küresel bir sorunu çözebilme umuduyla agritech’e çekildi. Kayumova, “Çiftçilere tarlaları hakkında ısı haritaları, analizler sağlıyoruz ve gerçek verimin bu tarlalara nasıl dağıldığını gösteriyoruz” diyor. Kayumova: “Bu teknolojiye ihtiyaç duyan çok sayıda küçük, orta ve büyük tarım işletmesi olduğu için Baltıklar ve Letonya’da çok fazla potansiyel var” dedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir