Tayvan işlemci pazarına yatırım yapacak

0

Tayvan işlemci pazarı

Tayvan işlemci pazarına yatırım yaparak bu alanda büyümeyi hedefliyor. Açıklama, üst düzey bir hükümet yetkilisinden geldi.

Tayvan işlemci pazarını hedef alıyor

Tayvan’ın ekonomik planlama ajansı Ulusal Kalkınma Konseyi’nin başkanı Kung Ming-hsin, işlemci pazarına yönelik planlarını açıkladı. Ming-hsin, küresel dönüşümün dijital ekonomiye sunduğu iş fırsatlarının muazzam olduğunu söyledi.

Kung ayrıca, dünyanın en değerli yarı iletken şirketinin hisselerinin yaklaşık 6’sına sahip olan TSMC’nin yönetim kurulunda yer alıyor. Ayrıca 2025 yılına kadar Tayvan şirketlerinin yarı iletken sektörüne 3 trilyon dolardan fazla yatırım yapmayı planladıklarını söyledi. Yatırım yapılacak şirketler arasında TSMC ve Powerchip Semiconductor Manufacturing Corp gibi dev şirketler yer alıyor.

Kung’a göre yapılacak yatırımlarla birlikte, önümüzdeki 10 yıllık süreçte yarı iletken pazarında Tayvan’ın çok az rakibi olacak. Kung, Samsung Electronics’i Tayvan’ın en ciddi rakibi olarak nitelendirdi.

Hem TSMC’nin rakibi olan Intel Corp, geçtiğimiz ay gelişmiş işlemci kapasitesini genişletmek için 20 milyar dolarlık bir plan açıkladı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>