Techinside Google News
Techinside Google News

TCL NXTWEARG gözlükleri ile 140 inçlik ekran deneyimi

TCL NXTWEARG gözlükler sanal olarak 4 metre uzakta 45 derece ile konumlandırılmış 140 inçlik 1080p bir ekran deneyimi yaşatıyor
- Advertisement -

Akıllı gözlükler, giyilebilir teknoloji alanında akıllı saatler kadar dikkat çekmemiş olsa da, Google Glass’ın ünlü çıkışından bu yana sessizce gelişti. Akıllı gözlükler, akıllı saatlere benzer şekillerde telefonlar veya bilgisayarlar gibi daha yaygın kullanılan cihazları tamamlayabilirken bazı işitsel ve görsel avantajlar sunuyor.

TCL, görüntüleme şirketi olarak, son zamanlarda yüksek kaliteli akıllı gözlüklerin piyasaya sürülmesini sağlayarak, PC’ler, oyun konsolları ve diğer cihazlar için taşınabilir bir ekran sunma amacıyla genişletilmiş gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerini kullandı. Bu akıllı gözlükler arasında, özellikle Xreal Air gözlere benzerlik gösterdiği görünüyor.

TCL NXTWEARG gözlükler çift Micro-OLED ekrana sahip. Bu ekran, sanal olarak 140 inçlik 1080p bir ekranı yansıtabiliyor ve görüntü, sanki 4 metre uzaklıkta ve 45 derecelik bir görüş alanıyla bulunuyormuş gibi görünüyor. Cihazın USB-C bağlantısı sayesinde sanal ekran, bir PlayStation, Xbox, Nintendo Switch, PC, tablet veya telefonun video sinyalini görüntüleyebiliyor. Ayrıca, 3D içerikleri görüntüleyebiliyor ve çözünürlüğü 3.840 x 1.080’e yükseltebiliyor. Ekran, 100000:1’in üzerinde bir kontrast oranına sahiptir ve %108 sRGB renk gamına uyum sağlıyor.

Gözlükler 85 gram ağırlığında ve USB kablosu ekstra 30 gram ekliyor. Farklı güneş ışığı koşulları için değiştirilebilir ön lensleri, ayarlanabilir burun pedleri ve miyop kullanıcılar için takılabilen manyetik lensleri bulunuyor.

TCL NXTWEAR S gözlükleri, şu anda Amazon’da 450 dolarlık orijinal fiyatlarından 400 dolara indirimli olarak satışa sunuluyor. Bu gözlükler, benzer bir fiyat ve özellik setine sahip olan Xreal Air ile rekabet ediyor. Xreal, geçen ay marka anlaşmazlığı nedeniyle yeniden adlandırılmış ve Nreal olarak bilinir hale gelmiştir. On yıl önce Google, 1.500 dolarlık Google Glass ile akıllı gözlükleri popülerleştirmeye çalıştı, ancak üzerindeki kamera nedeniyle gizlilik endişeleri yüzünden asla büyük bir başarı elde edemedi. Şirket daha sonra 1.000 dolarlık kurumsal odaklı bir versiyonla denemelerde bulundu, ancak Mart ayında satışlarını durdurdu ve mevcut sahipleri Eylül ayına kadar desteklemeyi taahhüt etti.

Diğer şirketler, son birkaç yılda, genellikle kullanıcının görüş alanına diğer cihazların işlevlerini entegre eden ve 200 ila 400 dolar arasında değişen fiyatlarla tüketici sınıfı akıllı gözlüklerle akıllı gözlük pazarına girmeye başladı. Bu sorunlar, Meta, Razer, Amazon, Xiaomi ve diğerleri gibi şirketlerin daha uygun fiyatlı modellerle pazara adım atmalarını engellemedi.

TCL ayrıca RayNeo X2 AR gözlüklerini de yakın zamanda duyurdu. Bu gözlükler, NXTWEAR S’den daha fazla bağımsız işlem gücü ve yeteneklere sahip, çünkü içinde Qualcomm Snapdragon XR2 işlemcisi bulunur. Şirket henüz fiyat veya kullanılabilirlik ayrıntılarını paylaşmadı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir