TCMB, BKM’nin hakim ortağı olduğunu duyurdu

0

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), yaptığı bir duyuru ile Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) hakim ortak olduğunu açıkladı. BKM’nin çoğunluk hisselerini alan TCMB’nin yaptığı resmi açıklamayı haberin devamında bulabilirsiniz.

Ayrıca, BKM Genel Müdürü olarak görev yapan Soner Canko’nun da görevinden ayrıldığı ortaya çıktı. Bunun ardından şirket cephesinden aşağıdaki açıklama yapıldı:

Şirketimizde 25 Temmuz 2011 tarihinden bu yana Genel Müdür olarak görev yapan Dr. Soner CANKO’nun ayrılması nedeniyle boşalan Genel Müdürlük görevine 01 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla Celal Cündoğlu vekaleten atanmıştır.

TCMB, BKM’nin hakim ortağı oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) 6493 sayılı Kanun’un 8. maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca BKM’ye hakim ortak olarak hisseder olduğunu kamuoyuna duyurdu. Yapılan açıklamada şunlara yer verildi:

”12 Kasım 2019 tarihli ve 7192 sayılı Kanun ile, 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun’un 8. maddesinin dördüncü fıkrası olarak eklenen hüküm uyarınca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına (TCMB) “ödeme ve menkul kıymet mutabakat sistemlerinin kesintisiz işletimini sağlamak amacıyla sistemik öneme sahip kurulmuş veya kurulacak sistem işleticilerine hissedar olabilme” yetkisi verilmiştir.

Bankalararası Kart Merkezi A.Ş. (BKM),Bankamızdan aldığı izinler kapsamında faaliyet göstermektedir ve gerçekleştirdiği faaliyetler nedeniyle Ülkemiz ödeme sistemleri açısından sistemik öneme sahip bir sistem işleticisi olarak değerlendirilmektedir. TCMB, ödemeler altyapısına ve yenilikçi iş yapış yöntemlerine ilişkin önemli geliştirme alanları belirlemiştir.

Bu doğrultuda yapılacak çalışmalar açısından BKM’nin, mevcut durumda üstlendiği ve temel olarak kartlı ödemeler alanına odaklanan rollerine ilave olarak önemli görevler üstlenmesi planlanmaktadır. Bu kapsamda TCMB, 6493 sayılı Kanun’un 8. maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca BKM’ye hâkim ortak olarak hissedar olmuştur.”

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>