Techinside Google News
Techinside Google News

Teams antitröst soruşturması ne olacak?

Microsoft Teams antitröst soruşturması için artık daha odaklı çalışacak. Microsoft bu konuda taviz vermeye hazır olduğunu belirtti.
- Advertisement -

Microsoft’tan Brad Smith, teknoloji devinin Teams’in antitröst soruşturmasını çözmeye istekli olduğunu söyledi. Microsoft, şimdiye kadarki ayrıştırma çabalarına rağmen Teams’den daha fazla taviz vermeye hazır olabilir.

Teams antitröst soruşturması için beklentiler

Microsoft, Başkan Brad Smith’in Brüksel’deki bir medya yuvarlak masa toplantısında daha fazla eylem olasılığını kabul etmesiyle, Teams ürünü üzerinde daha fazla AB incelemesi için kendisini hazırlıyor. Euronews’in haberine göre firmanın bugüne kadar antitröst düzenleyicilerinin endişelerini gidermeye yönelik çabalarına rağmen Smith, Microsoft’un çalışmasının “henüz tamamlanmadığını” ve başka önlemlerin alınması gerekebileceğini kabul etti . Smith ayrıca, Microsoft’un, bloktaki resmi soruşturma sürecinin bir sonraki adımı olan, komisyonun kaygılarını ayrıntılarıyla açıklayan bir itiraz beyanı alması durumunda şaşırmayacağını söyledi.

Smith, bunun her zaman bir davayla sonuçlanmadığını, dolayısıyla Microsoft’un herhangi bir potansiyel düzenleyici baskı açısından hala bilinmediğini ekledi. Smith: “Eğer bir tane alırsak, görmek ve anlamak için onunla çalışacağız. Smith, elimizden geldiğince endişelere çözüm bulmaya kararlıyız. Teams’in sorunlarına çözüm bulmamızı istedim, bu yüzden adımları Avrupa’da ve Avrupa dışında attık. İnsanların bizden atmamızı beklediği adımları attık ama bunun ek adımlar atabileceğini düşünüyorum” dedi.

Edinilen bilgiye göre Smith, bu yorumları yaptığı gün AB’nin rekabetten sorumlu komiseri Margarethe Vestager ile görüştü ancak görüşmeyle ilgili herhangi bir ayrıntı vermedi. Smith’in yorumları, Microsoft ile AB düzenleyicileri arasında uzun süredir devam eden bir çatışma sırasında geldi. Teknoloji devi ile milletvekilleri arasındaki çekişme, 2020 yılında üretkenlik yazılımı rakibi Slack’in Teams platformuna karşı bir şikayette bulunmasının ardından başladı. Bunun ardından Microsoft , Slack’in şikayetinin yol açtığı daha fazla düzenleyici incelemeyi engellemek amacıyla Teams’i yalnızca AB müşterileri için  Microsoft 365 ve Office 365 paketlerinden ayırma planlarını duyurdu.

Microsoft daha sonra küresel olarak benzer önlemlerin alınacağını ve müşteriler için “netlik sağlayacağını” umduğu bir hareketle Teams’i tüm müşteriler için daha geniş yazılım paketlerinden ayıracağını duyurdu. Microsoft, rekabete aykırı olduğu iddia edilen uygulamalarıyla ilgili olarak birçok cephede mücadele ediyor. Teknoloji devi , bulut bilişim endüstrisindeki  yazılım lisanslama planıyla ilgili şikayetleri savuşturuyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir