TeamViewer hacklendi mi?

0

Profesyonel hayatta yoğun olarak kullanılan uzaktan erişim uygulaması TeamViewer’ın kullanıcıları hesaplarının çalındığı ve bilgisayarlarına uzaktan erişildiği konusunda yoğun şikayetler iletmeye başladılar. Şikayetler, TeamViewer üzerinden bilgisayarlarına ulaşan hacker’ların tüm dosyalarını karıştırdığı hatta tarayıcı üzerinden PayPal hesabına ulaşıp hesaptaki tüm parayı kendilerine gönderdiği hususunda yoğunlaşıyor.

Benzer şikayette bulunanların, haftalar öncesinde bu olayları yaşadıklarını belirtmesi TeamViewer’da haftalardır kapatılamayan önemli bir açık olduğu şüphesini doğuruyor.

Servisin hack’lendiğine dair şimdilik somut bir delil olmasa da, IBM’in siber tehdit bölümünden Nick Bradley iddia edilen hack olayının peşine düşmüş durumda. Kendisi de benzer şekilde, bir oyunun ortasındayken fare imlecinin kontrolünden çıkıp başka yere tıklamaya çalıştığını görünce uzaktan erişim uygulamasından şüphelenip uygulamayı sistemden kaldırmış.

Uzaktan erişim uygulamasının geliştiricileri ise olayların hack nedeniyle değil, şifresini yeterince iyi korumayan kullanıcılar nedeniyle gerçekleştiğini savunuyor ve sistemlerine dışarıdan saldırı olduğunu kabul etmiyor.

Geçtiğimiz haftalarda LinkedIn, MySpace ve Tumblr servislerinde önemli siber saldırılar yaşanmış ve çok sayıda hesabın kimlik ve şifre bilgileri hacker’ların eline geçmişti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>