Techinside Google News
Techinside Google News

TechInside okurlarının önceliği “Bulut Güvenliği’

Her ay güncellediğimiz anketimizde bu kez güvenlik konusunu sizlere sorduk. TechInside ziyaretçilerine göre bulut platformlarının güvenliği cep telefonu güvenliğinden daha kritik.
- Advertisement -

anketTechInside’ın kapak konusuna göre her ay düzenli olarak güncellediğimiz anketimizde bu kez sizlere “Güvenlik alanında önümüzdeki dönem hangi konular gündemde olacak?” sorusunu yönelttik.

Seçenekler bulut platformları, cep telefonu/tablet güvenliği, nesnelerin interneti, DDoS tipi büyük saldırılar ve masaüstü/dizüstü bilgisayarlar olarak sıralanmıştı.

Anketimize gelen çok sayıda yanıt arasında Bulut platformlarının güvenliği oyların yüzde 51’ini almayı başardı. Cep telefonu/tablet güvenliği yüzde 36 ile ikinci sırada yer alırken, nesnelerin interneti yüzde 24’le beklentilerimizin üstünde bir oy almayı başardı. Anket sonucunda son iki sırayı ise yüzde 14’le DDoS tipi büyük çaplı saldırılar ile yüzde 8 ile masaüstü/dizüstü bilgisayar güvenliği aldı.

Bu durum, iş dünyasında bulut tabanlı teknolojilerin ne kadar yaygın kullanıldığının da bir göstergesi. Artık gerek kişisel gerekse şirketlerin pek çok verisi, kritik olanlar dahil bulut ortamında saklanıyor.

Ankette günlük yaşamımızda çok fazla yer almayan nesnelerin interneti ise yüzde 24’lük bir oy aldı. Global güvenlik firmaları bile bu alandaki güvenlik risklerine dair yeni yeni açıklamalar yaparken, TechInside okurlarının farkındalığı takdiri hak ediyor.

[poll id=”5″]

Manşetlere çok fazla çıkmadığından olsa gerek DDoS tipi saldırılar dördüncü sırada kendine yer bulabilmiş durumda. Ancak özellikle ülkelerin kamu kurumları ile global bilinirliğe sahip firmalar açısından bakıldığında hiç de azımsanmayacak oranda saldırılar kayıtlara geçmiş durumda. DDoS’un yüzde 14’te kalmasını, diğer seçeneklerin daha güçlü olmasına bağlamak mümkün olsa gerek.

Yeni anketimizde “analitiği” ölçeceğiz

TechInside’ın 15 Mayıs 2015’te çıkacak dokuzuncu sayısında “analitik” konusunu ele alacağız. Özellikle Büyük Veri’nin kullanımının artmasına paralel önemi gittikçe artan bu konuyla ilgili anketimiz için de katkılarınızı bekliyoruz. Anketimizi her zaman olduğu gibi sitemizin sağ tarafındaki sütunda bulabilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir