TechOne ve twozero, 20 girişime yaptığı yatırımla 2021’de lider!

0

TechOne Venture Capital ve twozero Ventures, gerçekleştirdikleri toplam 20 yatırım ile 2021 yılının en çok yatırım fonlayan şirketi oldu. Global pazarda ölçeklenebilecek spor, medya ve eğlence odağındaki girişimlere yatırım yapan twozero, 2021 yılında beş yeni girişime yatırım sağladı.

Türkiye’den global pazarlara açılma potansiyeli bulunan teknoloji girişimlerine yatırım yapmayı, desteklemeyi ve büyütmeyi odağına alan TechOne ise 2021 yılında 11’i yeni toplamda 15 girişime yatırım sağladı. Bu yatırımlarla birlikte şirket portföyündeki girişim sayısını 20’ye yükseltti.

15 milyon dolar büyüklüğündeki twozero, 2021 yılında yatırımlarına artırarak devam etti ve portföyüne sırasıyla Pubinno, Sportzz, Sports ERP, ULive ve Livad’ı da ekledi. Bununla birlikte portföyündeki girişim sayısını 1 buçuk yılda 14’e çıkaran twozero, 5 portföy girişimine ise devam yatırımı sağladı.

Bununla birlikte twozero 1 yıl içerisinde 2600’den fazla girişimi inceleyerek 223 görüşme yaptı. Ve global pazarda rekabet edebilecek spor, medya ve eğlence odaklı girişimlerine yatırım yapmaya devam ederek 21 girişime ulaşmayı hedefliyor.

300 milyon TL büyüklüğe sahip TechOne portföyüne eklediği Sorwe, VRLab Academy, AloTech, ULive, Tridi, Livad, ForFarming, Cognitiwe, Modanisa, Inooster ve Evreka ile  yatırımlarını sürdürdü.

2022 yılında da yatırımlara devam

2021 yılında TechOne ile 15 ve twozero ile 5 girişime yatırım yapan ve yıl bazında en çok yatırım sağlayan fon olan TechOne ve twozero kurucu ortağı Yiğit Arslan, “iki fonumuzla birlikte 2021 yılında toplam 12 bin 890 girişim inceledik, 2 bin 147 online görüşme gerçekleştirdik ve 196 girişime detaylı inceleme (deep dive) yaptık. Yatırımcısı olduğumuz girişimlere finansal desteğin yanı sıra stratejik olarak da birçok destek sunuyoruz. Yatırım yaptığımız girişimlerin çok daha hızlı büyümelerini ve küresel pazarın önemli oyuncularından biri haline gelmelerini hedefliyoruz. Twozero ile 2022 yılında yatırım sayısını 21’e çıkarmak ve yatırım yapılan şirketlerin global gelirlerini artırmak yer alıyor. Techone tarafında ise yatırım sayısını 35’e çıkarmak, yatırım yapılan şirketlerdeki global gelirleri yüksek seviyede tutmak var. İstanbul Portföy Yönetimi A.Ş. olarak girişim sermayesi fon yelpazemizi genişletmeye devam edeceğiz” ifadesinde bulundu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>