Tedarik zinciri otomasyon teknolojileri kalıcı hale geldi

0

Tedarik zinciri otomasyon teknolojileri

Perakendeciler, üreticiler ve lojistik firmaları giderek artan bir şekilde, otomasyon teknolojilerinin tedarik zinciri operasyonlarında istisnadan çok norm olduğu bir gelecek arıyor. B2B dergisi Modern Materials Handling tarafından yapılan bir 2022 araştırması, katılımcıların yüzde 53’ünün bu yıl otomasyon ve sistem harcamalarının artmasını beklediğini ortaya koydu.

Tedarik zinciri otomasyon araçları, karar vermeyi iyileştirebilir ve optimize edebilir, maliyetleri azaltabilir, operasyonları düzenleyebilir ve malların teslimatını daha güvenilir hale getirebilir.

Örneğin American Eagle Outfitters’ın lojistik yan kuruluşu olan Quiet Platforms’u ele alalım; coğrafi olarak dağıtılmış bir her şeyi yerine getirme tesisleri ağı, yüksek hızlı rotalarla birbirine bağlanıyor. Bu tesislerde şirket, üretkenliği ve operasyonların kalitesini artırmak için ürünlerin toplanması ve istiflenmesi gibi operasyonel faaliyetleri kolaylaştırmak için RPA’yı kullanıyor.

CTO Charles Griffith: “Ayrıca, bir kısmı sonunda yalnızca robot özellikli hale gelebilecek diğer faaliyetlerin otomasyonunu da deniyoruz. Doğrulama ve yerine getirme planlaması gibi alanlarda akıllı kararları otomatikleştirmek için yapay zeka kullanıyoruz” diyor. IDC’nin küresel tedarik zinciri stratejileri uygulamasını yöneten Simon Ellis, şirketlerin tedarik zincirlerini on yıllardır çeşitli biçimlerde otomatikleştirdiğini söylüyor. Yeni olan RPA ve yapay zeka araçlarının, özellikle de “tüm görevler için değil, belirli görevler için insanı karar verme sürecinden çıkarmayı” mümkün kılmak için yükselişidir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>